Na przełomie sierpnia i września w gminie Olszanica Fundacja Krośnieńska, realizowała projekt „Z Kulturą w Bieszczady!”. W jego ramach odbyły się warsztaty muzyczne, teatralne oraz koncerty zespołów.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego, a pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym klawesynistka Patrycja Domagalska-Kałuża, która jest tegoroczną laureatką konkursu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Patrycja Domagalska-Kałuża od wielu lat propaguje muzykę dawną w regionie podkarpackim. Koordynatorem projektu „Z Kulturą w Bieszczady!” była Krystyna Magdziarczyk, a był on dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
W ramach realizacji projektu przeprowadzono warsztaty taneczne, wokalne, bębniarskie, mistrzowskie instrumentalne i teatralne, w których uczestniczyła młodzież szkolna. Zapoznali się oni z tajnikami nie tylko gry na instrumentach muzycznych, ale również pod okiem mistrzów poznawali arkana interpretacji wokalnych, instrumentalnych czy teatralnych. Udział różnych grup wiekowych w poszczególnych warsztatach zachęcił do aktywnego uczestnictwa w kulturze jak również zainspirował zachowania twórcze umożliwiające zdobywanie nowych umiejętności.
Ważnym wydarzeniem kulturalnym były koncerty zespołów: Filatura di Musica, Matragona i Flores Rosarum. Widzowie gorąco przyjęli widowisko taneczno-muzyczne z udziałem tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza i solistów Karpackiej Orkiestry Barokowej w Zespole Szkół Publicznych w Olszanicy.
W koncercie na Inaugurację Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki w Pałacu Biesa w Olszanicy wystąpił gość specjalny znakomity klawesynista, organista i dyrygent o międzynarodowej sławie Patrick Ayrton, który zagrał recital klawesynowy. Niesamowity aplauz publiczności oraz serdeczne przyjęcie artystów dowodził, że warto organizować tego rodzaju inicjatywy w regionie o małym dostępie do kultury. – Bardzo serdecznie dziękujemy za tak wspaniały koncert, który daliście tu w Olszanicy w Pałacu. Te chwile z piękną muzyką i wspaniałymi jej wykonawcami na długo pozostaną w naszej pamięci i wspomnieniach. Bardzo dziękuję za te wzruszenia – mówił po koncercie Krzysztof Zapała wójt Olszanicy. Na uwagę zasługują koncerty w zabytkowym kościele w Uhercach i późniejszy w Pałacu Biesa, które popularyzowały nasze dziedzictwo narodowe. Zarówno występ zespołów Filatura di Musica jak i Flores Rosarum pozostawił wspaniałe wrażenia muzyczne. Filatura składający się z czołowych polskich artystów zajmujących się stylowym wykonawstwem muzyki dawnej zaprezentował program z polską muzyką XVI i XVII wieku w kontekście europejskim. Uwagę zwracał przede wszystkim wysoki kunszt wykonawczy wszystkich artystów, swobodna improwizacja, wspaniałe brzmienie i zgranie zespołu. Podobnie żeński zespół wokalny Flores Rosarum, który wykonał chorał gregoriański, m.in. z Graduałów znajdujących się w Archiwum Katedry Wawelskiej, sióstr Benedyktynek ze Staniątek czy sióstr Klarysek z Krakowa. Oby więcej takich inicjatyw kulturalnych w Bieszczadach!
Partnerami wydarzenia byli: gmina Olszanica, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, Zespół Szkół Publicznych w Olszanicy, Balet Dworski Cracovia Danza, Fundacja Kulturalny Szlak, Towarzystwo Artystyczno-Edukacyjne Aura-Art., Stowarzyszenie Teatr Poddańczy, Pałac Biesa w Olszanicy i Firma Logotyp.