Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 7 października 2024

Wernyhora w Bieszczadzkim Centrum Dziedzictwa Kulturowego

Wernyhora w Bieszczadzkim Centrum Dziedzictwa Kulturowego<br/>fot. Paweł Stach
fot. Paweł Stach

W minioną niedzielę, 6 października, w siedzibie Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Ustrzykach Dolnych odbył się koncert zespołu Wernyhora.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Granica, która łączy. Transgraniczne transfery kultury w dobie wojny", który realizowany jest dzięki wsparciu Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, Powiatu Lubaczowskiego i Województwa Podkarpackiego. Koncert pierwotnie miał zostać zorganizowany we Lwowie, ale w związku z ostatnim atakiem na miasto, zmieniony został jego termin i lokalizacja. Wernyhora to sanocki zepół muzyki folkowej, w którego składzie występują Daria Kosiek, Adrianna Kafel-Woźniak i Maciej Harna. W swoim repertuarze grupa m.in. przywołuje muzykę dawnej Bojkowszczyzny. Podczas pokazu na sali imersyjnej Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego można usłyszeć śpiew Darii Kosiek, wokalistki Wernyhory, wykonującej jedną z bojkowskich pieśni. Z pewnością ten fakt zachęcił mieszkańców Ustrzyk Dolnych i okolicy do licznego przybycia na wieczorny koncert w budynku dawnej rafinerii.

Informacja o zespole: "Wernyhora to muzyczne trio grające muzykę folkową o korzeniach sięgających karpackiego pogranicza Polski i Ukrainy. Zespół od 2020 r. zdobył szereg nagród muzycznych na festiwalach folkowych i world music min. I nagrodę na Festiwalu „Nowa Tradycja” (2021) a także dwukrotnie II nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2022, 2023). W 2023 r. grupa otrzymała nominację do nagrody Best New Talent przyznawanej przez europejską platformę festiwali word music UPBEAT. Wernyhora występowała na licznych koncertach w Polsce i zagranicą. Zespół grał m.in. na scenach Etno Portu w Poznaniu, Festiwalu w Rudolstadt (DE), World Music Festiwal w Bratysławie (SK), Folkest Festival w San Daniele (IT) czy na Balkanik Festival w Bukareszcie (RO). Grupa wydała dwie płyty „Bojkowski głos Bieszczadu” oraz „Tolokę”. Za oba krążki zespół otrzymał II nagrodę Folkowy Fonogram Roku (2023, 2022) przyznawaną przez Polskie Radio w Warszawie." [Materiały informacjyjne na temat koncertu]

Wernyhora w Bieszczadzkim Centrum Dziedzictwa Kulturowego<br/>fot. Paweł Stach
fot. Paweł Stach
Wernyhora w Bieszczadzkim Centrum Dziedzictwa Kulturowego<br/>fot. Paweł Stach
fot. Paweł Stach
autor: GB