Ustrzyki Dolne
piątek, 22 grudnia 2017

Zostań ratownikiem GOPR!

Zostań ratownikiem GOPR!<br/>fot. Bieszczadzka Grupa GOPR
fot. Bieszczadzka Grupa GOPR

Jeśli świetnie jeździsz na nartach, znasz topografię Bieszczad i Beskidu Niskiego i nie boisz się wyzwań, to zostań ratownikiem Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Egzamin ochotników już w lutym w Chatce Puchatka na Połoninie Wetlińskiej!

- Potrzebujemy ludzi zdeterminowanych, z dużą odpornością na stres, doskonałą znajomością Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Kandydat musi też doskonale jeździć na nartach w terenie nieprzygotowanym, czyli należy brać pod uwagę nasze bieszczadzkie połoniny i lasy – wyjaśnia Szef Szkolenia Bieszczadzkiej Grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Dodatkowo kandydat na ratownika musi był osobą pełnoletnią i mieć nienaganny stan zdrowia. Preferowane jest zamieszkanie w województwie podkarpackim, bo ratownik musi być osobą dyspozycyjną i w każdej chwili gotową wyruszyć na akcję.

Obecnie w Bieszczadzkiej Grupie GOPR służy 210 ratowników. - Nie mamy założonej liczby osób, która zostanie przyjęta. Może to być 5, 10 a może być i 20 osób. Na egzaminy zgłasza się różna liczba kandydatów, jak ja zdawałem to było 25 osób, bywały lata, że kandydatów było 3, a w ubiegłym roku było ich 13 – mówi ratownik.

Ważnym elementem, dzięki któremu kandydat będzie mógł przystąpić do egzaminu jest rekomendacja od dwóch ratowników, którzy obecnie już służą w Bieszczadzkiej Grupie. - Więc nie jest tak, że przychodzą do nas ludzie z „ulicy”, których nie znamy. Mniej więcej wiemy, co ci ludzie potrafią, kim są, jaką mają opinię – wyjaśnia szef szkolenia.

Po zdaniu egzaminu ratownik przechodzi tzw. staż kandydacki, który trwa od 2 do 5 lat. W tym okresie musi odbyć 10 dniowy podstawowy kurs ratownictwa górskiego oraz odpracować 240 godzin społecznie na dyżurach. - W trakcie tego okresu przechodzi też mnóstwo szkoleń 2-3 dniowych. Nie jest tak, że zostawiamy kandydata samego sobie. Szkolimy i jak widzimy, że dany kandydat dobrze rokuje, to szkolimy – dodaje  Jakub Dąbrowski.

Dokumenty można składać do 31 stycznia 2018 r. Egzamin dla kandydatów do GOPR rozpocznie się 9 lutego 2018 w Chatce Puchatka na Połoninie Wetlińskiej o godz 18.00. Egzamin potrwa do niedzieli 11 lutego 2018.

Egzamin podzielony jest na 2 etapy: cześć teoretyczną (topografia) i część sprawnościową - część narciarską.

Egzamin teoretyczny z topografii zawiera: szczegółową topografię rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki.

W części sprawnościowej komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich, oceniać będzie w skali od 2 do 5 poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich. Kandydat będzie musiał przed komisją wykonać: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna) - stok narciarski w Ustrzykach Dolnych.

Więcej na stronie internetowej Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Szczegółowych informacji udziela Szefa Szkolenia Bieszczadzkiej Grupy GOPR Jakub Dąbrowski - tel:728369828 lub email: jakub_dabrowski@o2.pl.

 

autor: oprac.paba


powiązane artykuły: