W ubiegłym tygodniu ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR wzięli udział w trzech akcjach. Ratowali pracownika leśnego, którego przygniotło drzewo, pomogli turyście, który zabłądził na Połoninie Wetlińskiej i sprowadzili turystów z Dydiowej.
Jak poinformowali na swojej stronie Facebookowej ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR, 13 grudnia, w południe zostali zadysponowani do 36 letniego mężczyzny, który podczas pracy w lesie został przyciśnięty przez drzewo. Pracownik leśny z pomocą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala w Rzeszowie.
Kolejna akcja odbyła się 15 grudnia. Ratowników o pomoc poprosił 34 letni turysta, który zabłądził na Połoninie Wetlińskiej. Po odnalezieniu mężczyzny, ratownicy sprowadzili go na Przełęcz Wyżną.
Dwa dni później 16 grudnia ratownicy z Ustrzyk Górnych prowadzili wyprawę ratunkową w Dydiowej. - Czwórka turystów brodząc w głębokim śniegu utknęła w trudnym terenie. Braku zasięgu telefonii komórkowej (działał jedynie 112) i braku możliwości użycia aplikacji ratunek utrudniał poszukiwania zagubionych. Po odnalezieniu turystów, jedna z osób z objawami hipotermii trafiła do szpitala w Ustrzykach Dolnych – informują ratownicy.
W Bieszczadach od kilku tygodni utrzymuje się II (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Częste opady śniegu powodują, ze szlaki są nieprzetarte, a wiatr przenosi śnieg w różne miejsca gór.
Ratownicy informują, że 21 grudnia w Bieszczadach obserwowane są opady śniegu. „Zagrożenie lawinowe głównie w miejscach odłożenia większych ilości śniegu przetransportowanego przez wiatr. Powstałe depozyty śniegu przewianego zalegają na starej, zlodowaciałej warstwie lodoszreni. Zagrożenie lawinowe dotyczy szczególnie stoków o wystawie północnej i północno-wschodniej. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez roślinność. Górna warstwa śniegu przewianego, wynosząca ok. 40 cm zalega na twardej lodoszreni. Ogólnie pokrywa o dużym, lokalnym zróżnicowaniu. W miejscach gdzie wiatr odłożył śnieg pokrywa może sięgać 100 cm. Szlaki turystyczne nie przetarte /zaspy/. Możliwość zejścia zsuwów oraz lawin na stromych stokach, jarach i wąwozach.”
Prawdopodobieństwo zejścia lawiny: „Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.”
Na szlakach: „Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.”
informacja o zagrożeniu lawinowym
FOT. BIESZCZADZKA GRUPA GOPR