Po długiej przerwie powraca do Ustrzyk Dolnych Przegląd Filmów Górskich. W dniach 11-12 stycznia 2025 roku odbędzie się kolejna edycja tej wyjątkowej imprezy, która przez kilkanaście lat zyskała sporą popularność. W latach 2005-2019 rzesze miłośników gór przybywały co roku do miasta nad Strwiążem aby oglądać filmy, uczestniczyć w spotkaniach z himalaistami, alpinistami i podróżnikami oraz koncertach, a także brać udział w innych wydarzeniach towarzyszących.
Początki tej imprezy sięgają roku 2005 i Międzynarodowych Zawodów Ratowników Górskich, zorganizowanych z okazji 45. rocznicy powstania Grupy Bieszczadzkiej GOPR, którym towarzyszyła wystawa fotograficzna oraz pierwsze spotkanie z filmami o tematyce górskiej, które zaprezentowane zostały z komentarzem Piotra Snopczyńskiego. Dopiero w następnym roku, podczas drugiej edycji wydarzenia pojawiła się nazwa „Przegląd Filmów Górskich”. Przez lata impreza stanowiła połączenie prezentacji filmów o tematyce górskiej i spotkań z „ludźmi gór” oraz podróżnikami. Wśród osób goszczących na kolejnych edycjach Przeglądu wymienić trzeba tak znanych himalaistów jak Krzysztof Wielicki, Kinga Baranowska, Leszek Cichy, Piotr Pustelnik, Aleksander Lwow, Artur Hajzer czy wspomniany wyżej Piotr Snopczyński. Od początku Przeglądowi towarzyszyły również wystawy fotograficzne oraz koncerty różnych zespołów.
Przez kolejne edycje impreza organizowana była przez GOPR, Gminę Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury. Jubileuszowa, piętnasta i jak dotąd ostatnia odsłona Przeglądu, odbyła się w 2019 roku. Już niebawem jednak impreza, po pięciu latach przerwy, powróci do kalendarza wydarzeń kulturalnych miasta nad Strwiążem.
Gmina Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury zapraszają na XVI Przegląd Filmów Górskich, który odbędzie się w dniach 11-12 stycznia 2025 roku. Pierwszego dnia zaplanowano kiermasz książek o górach oraz koncert zespołu Roma’nSik w składzie: Roman Ziobro oraz Paweł i Marcin Sikora. Otwarta zostanie także wystawa fotografii Piotra Snopczyńskiego pt. „Ratownicy GOPR w górach wysokich”. Tego dnia odbędą się również spotkania z ludźmi gór – Piotrem Snopczyńskim, Gilberto Merlante, Piotrem Pustelnikiem, a także Leszkiem Cichym i Krzysztofem Wielickim. O swoim bracie Olku wspominał będzie Tomasz Ostrowski z Wetliny. Szczegóły na załączonym plakacie.
W niedzielę, 12 stycznia o godzinie 17:00 zaplanowany został Górski Maraton Filmowy. Patronat medialny nad imprezą, obok TVP 3 Rzeszów i Polskiego Radia Rzeszów, objęła również „Gazeta Bieszczadzka”.
GB