Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w dniu 7 lipca wydał decyzję, która zezwala na odstrzelenie do trzech niedźwiedzi na terenie gminy Cisna.
Udzielona zgoda na eliminację trzech niedźwiedzi stanowi odpowiedź na zwiększającą się liczbę sytuacji konfliktowych z tymi drapieżnikami na terenie gminy. Decyzja została podjęta na wniosek miejscowych władz. Wcześniej wydawane były zgody na płoszenie zwierząt. Podjęto również próby odławiania niedźwiedzi i wypuszczania ich w innych częściach regionu. W komunikacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czytamy: "GDOŚ traktuje eliminację niedźwiedzia jako ostateczność. Działania mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, nie naruszając przy tym zasad ochrony przyrody."
Na stronie GDOŚ podano wymieniono również szczegółowe warunki jakie muszą być spełnione przy realizacji podjętej decyzji:
Decyzja jest ważna do 31 grudnia 2026 r. i może być zrealizowana pod konkretnymi, następującymi warunkami:
- Mogą zostać wyeliminowane wyłącznie osobniki zbliżające się do ludzi bądź penetrujące regularnie siedziby lub siedliska ludzkie, stwarzając tym samym realne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających na terenie Gminy Cisna.
- Działania zmierzające do zniwelowania zagrożenia ze strony niedźwiedzi będą skierowane na pojedyncze osobniki.
- Eliminacja może nastąpić dopiero po wcześniejszej próbie wykonania płoszenia z użyciem broni gładkolufowej z amunicją specjalną niepenetrującą, chyba, że kwestie organizacyjno-techniczne uniemożliwią Policji lub innej jednostce uprawnionej do stosowania tego typu amunicji zastosowanie takiego płoszenia lub gdy zagrożenie powstanie na tyle szybko, że obiektywne zastosowanie tego płoszenia nie będzie możliwe lub zasadne.
- W miarę możliwości, eliminacja nastąpi w jak najbliższej odległości od miejsca wystąpienia zagrożenia, przy zachowaniu warunków bezpieczeństwa podczas wykonywania strzału w szczególności na obszarach przy zabudowaniach, a w przypadku braku możliwości spełnienia tego warunku co do lokalizacji, niedźwiedź może być tropiony najdalej do granicy lasu.
- W celu zwiększenie bezpieczeństwa osób dokonujących ewentualnego odstrzału niedźwiedzi, przed podjęciem działań, osoba uprawniona do tej czynności poinformuje o tym fakcie zarządy kół łowieckich dzierżawiących obwody łowieckie na terenie planowanego odstrzału.
- Odstrzał osobników objętych niniejszym zezwoleniem zostanie wykonany przez osoby posiadające uprawnienia do korzystania z myśliwskiej broni palnej, upoważnione przez Wójta Gminy Cisna. Jest on w tej sprawie wnioskodawcą i organem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo mieszkańców gminy.
- Po odstrzale zostanie sporządzona dokumentacja fotograficzna tego zwierzęcia oraz odnotowana dokładna lokalizacja jego eliminacji.
- Zwierzę po odstrzale zostanie zbadane przez lekarza weterynarii – na tę okoliczność zostanie spisany protokół zawierający informacje o wyeliminowanym osobniku (wiek, płeć, ewentualne widoczne zmiany chorobowe, dokładna lokalizacja eliminacji zwierzęcia).
- Bezpośrednio po dokonaniu odstrzału Wnioskodawca poinformuje telefonicznie
(nr tel. 669-660-648) Zastępcę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zaistniałym fakcie. - Wnioskodawca umożliwi wszystkim zainteresowanym ośrodkom naukowym, posiadającym odpowiednie zezwolenia, na wykonywanie czynności związanych z pobieraniem od tego zwierzęcia materiału do badań.
Pełny tekst komunikatu można znaleźć na stronie internetowej GDOŚ.
MPR