Blisko czterdzieści osób wzięło udział w trzynastej edycji obozu naukowego „Wolf Expedition 2016”. Uczestnicy obozu jak tropić wilka i dokumentować jego bytowanie w danym terenie.
Obóz naukowy „Wolf expedition 2016” odbywał się w dniach od 21 do 27 lutego na terenie Nadleśnictw: Baligród, Cisna, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany. Organizatorem obozu było Koło Naukowe Leśników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Komisja ds. Młodej Kadry Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
W trzynastej edycji obozu wzięło udział blisko 40 osób, przede wszystkim byli to studenci i pracownicy Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, ale też i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pracownicy PGL LP, ekonomiści, bankowcy i dziennikarze.
Prace terenowe zostały poprzedzone prelekcją na temat inwentaryzacji dużych zwierząt drapieżnych oraz problematyką związaną z monitoringiem wilków w obszarach górzystych. W trakcie szkolenia, każdy z uczestników otrzymał materiały szkoleniowe autorstwa Adama Gełdona – pracownika Nadleśnictwa Spychowo oraz materiały promocyjne przygotowane przez CILP. Wolf Expedition został objęty patronatem Ministerstwa Środowiska, a nad merytoryczną stroną czuwał wybitny specjalista prof. dr hab. Henryk Okarma, dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody Państwowej Akademii Nauk w Krakowie.
Przed wyjściem w teren cała grupa została podzielona na 4 osobowe zespoły, których zadaniem było przejście wyznaczonej trasy w celu znalezienia śladów bytowania wilka (tropów, odchodów, ofiary itp.). Wszystkie zespoły były wyposażone w mapy, odbiorniki GPS, kompas, latarkę, przyrządy do pomiaru, aparat fotograficzny oraz kartę tropień. Codziennie po zakończeniu prac terenowych obozowicze byli zobowiązani nanieść na zbiorczą mapę swoje przejścia oraz wszystkie ślady obecności wilka. Prace terenowe odbywały się również późnym wieczorem, ponieważ uczestnicy udawali się na stymulację głosową, która miała na celu sprowokowanie wilków do odpowiedzi na nawoływanie wabiarza.
(Więcej w GB 5)