Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 3 lutego 2020

Drewno na przebudowę Chatki Puchatka czeka na obróbkę

Drewno na przebudowę Chatki Puchatka czeka na obróbkę

Pierwszy transport drewna przygotowany na budowę schroniska na Połoninie Wetlińskiej, czeka na obróbkę w Wetlinie. - Drewno musi zostać odpowiednio obrobione i wysuszone, dlatego turyści weekend majowy spędzą jeszcze w starej Chatce Puchatka – informuje Stanisław Kucharzyk, zastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Umowę na przebudowę schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej podpisano 14 sierpnia 2019 r. Wykonawcą remontu jest firma Remontowo-Budowlana „Piotrowski” z Wiązownicy, a jednym z podwykonawców „Firma po AGH-U” Mateusza Wójcika z Wetliny. To właśnie podwykonawca poinformował, że na jego placu znajduje się pierwszy transport drewna, który trafi na połoninę. W Wetlinie powstanie konstrukcja drewniana pod budowę przyszłego schroniska.
- Jeszcze nie wiemy kiedy wykonawca będzie transportować belki na połoninę. Na pewno lepiej jest, by po obróbce leżały na dole, niż były narażone na wilgoć na szczycie – mówi wicedyrektor Kucharzyk.

Transport drewnianych belek będzie najprawdopodobniej odbywał się drogą lotniczą. - Szlak na Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżnej, zostanie zmodernizowany, ale i tak będzie zbyt wąsko, aby przetransportować tam belki. Jeszcze nie wiemy kiedy firma będzie je transportować, ale chcemy by weekend majowy turyści spędzili jeszcze w starej Chatce Puchatka – dodaje wicedyrektor.

Wartość całej inwestycji wyniesie 4.152.480,00 zł, a sfinansowana została ze środków finansowych UE - RPO Województwa Podkarpackiego oraz BdPN, przy wkładzie Budżetu Państwa.

Prace remontowo-budowlane obejmą szeroki zakres, a ich początkiem będzie częściowa rozbiórka  obecnej Chatki Puchatka. Następnie postawiona zostanie nowa konstrukcja.
Nowy budynek w założeniu ma spełniać funkcję schronu turystycznego, z miejscami noclegowymi na wypadek ciężkich warunków pogodowych, a także jako stacja edukacji ekologicznej BdPN. W planach jest też utrzymanie dyżurki Górskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego.

Obiekt po oddaniu ma służyć jako miejsce odpoczynku podczas wędrówki, miejsce spożycia posiłku i obiekt sanitarny oraz w sytuacjach awaryjnych - jako miejsce noclegowe w salach zbiorowych na ławach. Park nie przewiduje funkcjonowania schroniska jako obiektu hotelowego - ani dla turystów, ani dla innej grupy użytkowników. Stale przybywać tam będzie jedynie obsługa schroniska i dyżurni GOPR w okresie służby.

W trakcie budowy zostanie uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa - zostanie zainstalowana m.in. oczyszczalnia ścieków oparta o technologię sekwencyjnych reaktorów biologicznych SBR. Obiekt ma być zasilany w energię elektryczną uzyskaną z paneli fotowoltaicznych oraz z agregatora prądotwórczego.


FOT. MATEUSZ WÓJCIK

 

Drewno na przebudowę Chatki Puchatka czeka na obróbkę
Drewno na przebudowę Chatki Puchatka czeka na obróbkę
autor: paba


powiązane artykuły: