Ustrzyki Dolne
piątek, 20 kwietnia 2018

Z dziejów osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach. Zapraszamy na wykład na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Z dziejów osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach. Zapraszamy na wykład na Uniwersytecie Rzeszowskim.<br/>fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na wykład Jacka Łeszegi „Z dziejów osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach”. Wykład otwarty, odbędzie się 26 kwietnia w Rzeszowie.

Władze Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie docenili działalność gminy Ustrzyki Dolne w odnowienie pamięci o osadnikach niemieckich oraz utworzenie Szlaku Kolonizacji Józefińskiej. Już w przyszłym tygodniu, w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się wykład Jacka Łeszegi, dyrektora Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych na temat osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach.
- Przyznam, że byłem zaskoczony propozycja wykładu, jednak przyjąłem ją z przyjemnością - mówi Jacek Łeszega.- Mój wykład będzie podzielony na dwie części, w tym pokaz multimedialny, na który składa się opis powstawania Szlaku Kolonizacji Józefińskiej w gminie Ustrzyki Dolne. Poproszono mnie bym opowiedział o tym jak powstał pomysł utworzenia szlaku, o współpracy jaką nawiązaliśmy z Ambasadą Niemiecką, o utworzenieu Izby Regionalnej oraz o naszym fizycznym wkładzie w to działanie. Dlatego zapraszam serdecznie, na pewno nie będzie nudno.

Szlak Kolonizacji Józefińskiej
Szlak Kolonizacji Józefińskiej pokazuje historię osadnictwa niemieckiego na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Kolonizację Józefińską rozpoczął cesarz Józef II w drugiej połowie XVIII wieku kiedy to listy cesarskie zaczęły zachęcać niemieckich osadników do przybywania i osiedlania się na terenie Galicji. Za przyjazd i zasiedlenie oferowanych ziem kolonistom obiecywano szereg przywilejów, w tym: bezpłatne drewno budowlane, zwolnienie na okres dziesięciu lat od wszelkich podatków, jak i inne zapomogi pieniężne. Ostatecznie na terenie obecnej gminy Ustrzyki Dolne powstały cztery kolonie, a znajdowały się one w następujących miejscowościach: Bandrowie Narodowym – Bandrów Kolonia, na Stebniku – Steinfels,  w Krościenku – Obersdorf i w Brzegach Dolnych – Siegenthal. Ten krótki wstęp pokazuje jedynie przedsmak tego, co czeka na odkrywców, którzy wybiorą się na rowerową przejażdżkę wytyczonym szlakiem.

Szlak Kolonizacji Józefińskiej rozpoczyna swój bieg w ustrzyckiej Izbie Regionalnej, skąd po obejrzeniu poświęconej niemieckim kolonistom ekspozycji należy udać się na deptak w samym centrum miasta. W rynku znajduje się pierwsza tablica oraz drogowskazy wskazujące przebieg szlaku. Z Ustrzyk Dolnych podążając drogą wojewódzką nr 896 udajemy się do Bandrowa Narodowego i Stebnika, a aby dotrzeć do Krościenka i Brzegów Dolnych wybieramy drogę krajową nr 84. W każdym z tych miejsc znajdują się tablice informacyjne oraz kolejne drogowskazy.

Wykład odbędzie się 26 kwietnia, o godz. 16. w sali nr 226 Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. ZAPRASZAMY!

 

autor: paba
źródło: visitustrzyki.pl


powiązane artykuły: