Ustrzyki Dolne
środa, 2 września 2015

Razem tworzymy kulturę

Razem tworzymy kulturę<br/>fot. archiwum
fot. archiwum

Gminny Dom Kultury w Czarnej otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne” na realizację cz. II zadania pod nazwą „Razem Tworzymy Kulturę”. Kwota dofinansowania z Narodowego Centrum Kultur to 22 tyś. zł., wkład własny Gminnego Domu Kultury w Czarnej 1988 zł.

Program skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o wcześniej przeprowadzoną diagnozę w I części zadania. Głównym celem projektu jest nawiązywanie stałych relacji z mieszkańcami gminy Czarna, odkrywanie nowych talentów i wzmacnianie potencjału społecznego na rzecz wspólnego działania, jak również rozbudzenie potrzeby uczestnictwa i współtworzenia kultury.

Dzięki otrzymanym środkom finansowym od sierpnia do listopada 2015 zrealizujemy 7 inicjatyw wybranych w I części zadania tj.: „Młodzi = aktywni i kreatywni. Bieszczadzka akademia Fotografii” Autorem inicjatywy jest Agnieszka Rzeszowska. Celem inicjatywy jest aktywizacja młodzieży gimnazjalnej, rozwijanie ich kreatywności, zainteresowań, pasji, które pozwolą na znalezienie ciekawego sposobu spędzenia czasu wolnego. Inicjatywa polegać będzie na przeprowadzeniu 5 warsztatów fotograficznych dla młodzieży gimnazjalnej, które poprowadzą znani i bardzo cenieni fotograficy specjalizujący się w zdjęciach przyrody i podróży - Agnieszka i Włodek Bilińscy.

„Plener malarski” Autorem inicjatywy jest Alicja Miesiączek. Celem inicjatywy jest uwrażliwianie dzieci i młodzieży na piękno otaczającego nas krajobrazu, dostrzeganie walorów krajoznawczych, upowszechnianie wiedzy o historii terenów gminy Czarna i jej mieszkańców, rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży, kształtowanie umiejętności twórczego spędzania czasu wolnego ,integrowanie grup wokół wspólnych zainteresowań.Inicjatywa polegać będzie na zorganizowaniu dla dzieci i młodzieży pleneru malarskiego poprowadzonego przez miejscowego twórcę. Plener realizowany będzie podczas 2 lub 3 sobotnich spotkań w zależności od potrzeby grupy. Ideą pleneru jest bezpośrednia obserwacja pejzażu. Uczestnicy nauczą się interpretować pejzaż wykorzystując takie środki plastyczne jak światłocień, barwa, plama, faktura, przestrzeń.

„Objazdowe Rękodzieło” - Autorami inicjatywy są: Joanna Cichacz, Dorota Korżyk, Ewa Kołodziej, Grażyna Ćwieluch. Głównym celem inicjatywy jest rozwój oraz poznanie zasobów kulturowych mieszkańców gminy Czarna. Zaangażowanie mieszkańców do wspólnego działania na rzecz rozwoju i promocji wsi gminy Czarna. Inicjatywa polegać będzie na zorganizowaniu warsztatów rękodzielniczych. W Polanie odbędą się warsztaty pisania ikon i haftu karpackiego, mieszkańcy Czarnej Dolnej będą mogli uczestniczyć w warsztatach decoupage, florystyki, malowania na szkle, natomiast dla mieszkańców Czarnej odbędą się warsztaty bibułkarstwa oraz rzeźby w gipsie. Zajęcia poprowadzą instruktorzy i lokalni artyści.

„Babiniec- reaktywacja- międzypokoleniowa integracja” Autorem inicjatywy jest Renata Różycka Franczak. Celem inicjatywy jest rozbudzenie chęci mieszkańców  gminy Czarna do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego oraz międzypokoleniowa integracja wokół wspólnych działań artystycznych, zmierzających do utworzenia zespołu teatralnego. W ramach tej inicjatywy zostaną zorganizowane warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych, które poprowadzi miejscowy instruktor Renata Różycka Franczak. Warsztaty odbywać się będą w Gminnym Domu Kultury w Czarnej, a w programie znajdą się: zajęcia integracyjne i budujące więzi w grupie, świadomość ciała i przestrzeni scenicznej, drama stosowana, elementarne zadania aktorskie, emisja głosu, kultura słowa. Zajęcia ukierunkowane będą na budowanie otwartości i wyrażania ekspresji słownej i pozawerbalnej, przełamywanie zahamowań, radzenie sobie z tremą. Dla uczestników warsztatów zostanie zorganizowany dwudniowy wyjazd studyjny na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie w celu zapoznania się z praktykami tworzenia teatru w warunkach wiejskich.

„Watch Docs w gminie Czarna” Autorem inicjatywy jest Grupa nieformalna Bieszczadzki Uniwersytet Społeczny B/U/S. Celem inicjatywy jest potrzeba uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, do których mieszkańcy mają ograniczony dostęp ze względu na barierę odległości oraz skromne fundusze gminy. Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu, oraz wspólna integracja społeczeństwa. Inicjatywa polega na zorganizowaniu w Gminie Czarna cyklu wydarzeń w ramach bieszczadzkiej edycji objazdowego festiwalu filmowego Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie. Wydarzenia odbywać się będą w Gminnym Domu Kultury oraz w świetlicach wiejskich gminy. Głównym wydarzeniem inicjatywy będzie wieczór „Z widokiem na Wschód”: po projekcji filmu dokumentalnego dot. naszych wschodnich sąsiadów publiczność festiwalowa uczestniczyć będzie w wydarzeniu artystycznym związanym z kulturą naszych wschodnich sąsiadów (koncert i/lub warsztaty). Inicjatywa skierowana jest do osób z terenu gminy Czarna, gmin sąsiednich oraz turystów, a warsztaty  wyłącznie dla mieszkańców gminy Czarna.
„Ocalić od zapomnienia-zachować historie tej ziemi”. Autorem inicjatywy jest Maria Faran. Celem inicjatywy jest kontynuacja i podjęcie nowych działań na rzecz poznania i zachowania własnej historii oraz rozbudzenia zainteresowania wśród mieszkańców wsi Polana i odwiedzających wieś turystów, poprzez utworzenie ścieżki historycznej. W ramach inicjatywy zostanie utworzona i oznakowana ścieżka historyczna pt. „Ocalić od zapomnienia-zachować historie tej ziemi”. Planuje się zaprojektowanie i wykonanie tablic informacyjnych. Opracowaniem informacji na tablice oraz umocowaniem tablic i wykonaniem siedzisk zajmą się mieszkańcy Polany. Posumowaniem inicjatywy będzie wspólne przejście nowo powstałą ścieżką historyczną.


„Ceglarz- ginący zawód – zachować od zapomnienia”. Autorem inicjatywy jest Rafał Dudka. Celem inicjatywy jest przybliżenie mieszkańcom gminy Czarna ginącego zawodu jakim jest ceglarz. Zapoznanie ich z historią rzemiosła, technikami wykonania cegły oraz wpływu tego materiału na rozwój budownictwa i przemysłu. Wspólna integracja mieszkańców. W ramach tej inicjatywy zostaną zorganizowane warsztaty z ręcznego wyrobu cegieł, które będą odbywały się na terenie Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej. Oprócz warsztatów odbędzie się  również wystawa  poświęcona dawnym metodom wyrabiania cegieł, udostępniona do zwiedzania do końca października 2015r. Warsztaty skierowane są do mieszkańców gminy Czarna, a wystawa do wszystkich osób odwiedzających gminę.
W listopadzie w Gminnym Domu Kultury w Czarnej odbędzie się podsumowanie wszystkich  inicjatyw. Planujemy zorganizować  wernisaż, wystawę oraz spektakl finalizujący projekt.

Mamy nadzieję, że projekty te wydobędą z mieszkańców gminy Czarna potencjał do działań kulturalnych i społecznych, zaangażują lokalną społeczność we wspólne przedsięwzięcia i wyłonią liderów środowiskowych. Dzięki międzypokoleniowym działaniom nastąpi aktywizacja i integracja społeczna, będziemy mogli prowadzić nasze działania bardziej świadomie i odpowiedzialnie.  Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszamy do udziału w wyżej wymienionych inicjatywach.
 

autor: Urszula Pisarska-Plezia


powiązane artykuły: