Ustrzyki Dolne

Żywiec – osobliwy okaz flory

Żywiec to roślina z rodziny kapustowatych. Od niedawna w/g nowej systematyki, żywiec należy do rodzaju rzeżucha (Cardamine) zgodnie z pierwotnym postulatem Heinricha J.N. von Crantza z 1769.

Żywiec – osobliwy okaz flory

Gatunki żywca  flory polskiej to:
- żywiec cebulkowy, ż. bulwkowaty (Cardamine bulbifera (L.) Crantz, syn. Dentaria bulbifera L.)
- żywiec dziewięciolistny (Cardamine enneaphyllos (L.) Crantz, syn. Dentaria enneaphyllos L.)
- żywiec gruczołowaty (Cardamine glanduligera O.Schwarz, syn. Dentaria glandulosa Waldst. & Kit.)

Żywiec gruczołowaty to subendemit ogólnokarpacki. Oznacza to, iż występuje głównie w określonej strefie geograficznej lub danej okolicy.  Jednak przekracza nieco swym zasięgiem ten teren i w mniejszej ilości osobników lub na niewielkiej liczbie stanowisk można go spotkać również w bliskich okolicach swojego głównego obszaru występowania. Poza Karpatami występuje tylko w niewielu miejscach na południowo-wschodniej części niżu. Gmina Ustrzyki Dolne może również pochwalić się tym okazem.

Ciekawostką jest to, że sama nazwa gatunku: żywiec cebulkowy -  zdradza już jego bardzo rzadkie przystosowanie. Jest to jeden z niewielu przykładów rodzimej rośliny, która na łodydze u nasady liści wytwarza cebulki - potomostwo, które w formie "gotowej nowej rośliny" potomnej może odpaść w pobliżu osobnika macierzystego. Zjawisko to nazywane jest u roślin ŻYWORODNOŚCIĄ.  Żywiec cebulkowy jest rośliną kwiatową i dlatego wykształca również różowe kwiaty oraz owoce podobne do owoców rzepaku. Na wiosnę można zaobserwować młode rośliny z pojedynczym liściem, które w ubiegłym sezonie odpadły od rodzica. Ciekawa i nieczęsta to strategia w naszej florze.

O właściwościach leczniczych żywca napiszę w następnym artykule.

zobacz także:
Kjudka

Krystyna Judka

Ziołami zajmuję się od dziecka. Zawsze interesowało mnie jak to się dzieje, ze wypijemy herbatkę i już pomaga. Potem poznałam tajemnicze legendy i podania na temat czarodziejskich mocy roślin. Zioła zbieram, suszę i przetwarzam. Robię gotowe mieszanki ziołowe i preparaty takie jak: maceraty olejowe, glicerynowe, alkoholowe i inne. Z nich kolejno: maści, kremy, toniki i nie tylko. Skończyłam studia podyplomowe w PWSZ Krośnie na kierunku: „Towaroznawstwo zielarskie, kosmetyczne i żywności funkcjonalnej”, a moim promotorem był dr Henryk Różański. Dla osób chętnych dowiedzieć się czegoś więcej prowadzę bloga: www.niezleziolkobieszczad.blogspot.com. Zioła to moja pasja.