W Bieszczadach Dzień Ziemi nie polega na zabawie i konkursach, ale na ciężkiej pracy. Co roku przekonują się o tym uczniowie z Gimnazjum w Lutowiskach, którzy wraz z Nadleśnictwem i Urzędem Gminy w Lutowiskach wspólnie sprzątają okolicę. W tym roku zebrali prawie 60 worków śmieci!
W tym roku Dzień Ziemi zaplanowano szybciej. Zorganizowano go już 4 kwietnia, bo ze względu na brak zimy i duże ocieplenie, teren był dobrze widoczny i jeszcze nie zarośnięty. Tego dnia uczniowie przed godz. 9 zebrali się na porannym apelu, który poprowadził Janusz Karnat, przedstawiciel Nadleśnictwa w Lutowiskach. Każda z klas dostała region, który bezwzględnie należało oczyścić ze wszelkich odpadów i śmieci. Uczniowie otrzymali worki oraz ochronne rękawice. Sprzątanie odbywało się według ustalonego harmonogramu, a teren został podzielony na 6 tras, począwszy od Skorodnego, przez Lutowiska, Smolnik, Dwiernik, Nasiczne, Chmiel i Zatwarnicę.
W obecnym roku ilość śmieci i odpadów zdziwiła uczestników akcji. Wiosenna, ładna pogoda pomogła w dokładnym oczyszczeniu terenów. Uczniowie zostawiali worki co kilka kroków, a w niektórych miejscach sprzątali nawet ok. 15 minut, aby być dokładnymi. Oczywiście najgorzej było w przydrożnych rowach. Poprzednie lata wykazywały poprawę, jednak tegoroczne porządki wiosenne, po turystycznej bieszczadzkiej zimie, pokazują, iż tego typu akcje są bardzo potrzebne. W całej akcji brało udział ok. 80 osób. Uczniowie z opiekunami przeszli wiele kilometrów, ale sami twierdzą, że robią to również dla siebie. Oni także chcą żyć w czystym, zdrowym i zadbanym środowisku. Wspólnie uzbierano ok. 58 worków – 120 litrowych, a dodatkowo 10 worków puszek. Łącznie ok. 7 tys. litrów. Worki ze śmieciami, które uczniowie pozostawiali w przy drodze głównej, zostały odebrane przez pracowników Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej.
- Dzień Ziemi obchodzony w szkołach nie sprowadza się obecnie tylko do wykonanie przez uczniów gazetek okolicznościowych i do udziału w apelu szkolnym czy akademii. W dobie globalizacji szkoły odgrywają ważną rolę w uświadamianiu młodemu pokoleniu jak nawet niewielka zmiana codziennych nawyków i funkcjonowania instytucji i gospodarstw domowych może oddziaływać na nasze wydatki, a równocześnie na życie ludzi w innych krajach – wyjaśnia Edyta Pereślucha, koordynatorka akcji.
Obchody Światowego Dnia Ziemi '2016 będą poświęcone ochronie powietrza i przeciwdziałaniu emisji zanieczyszczeń. Jest to ważny temat, ponieważ powietrze w Polsce jest coraz gorszej jakości, a wynika to z zanieczyszczeń przemysłowych, komunikacyjnych i tzw. „niskiej emisji”, czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne. Dnia 12 listopada 2015 r. weszła w życie Ustawa „antysmogowa”, dająca samorządom możliwość decyzji, jakie paliwo będzie źródłem ciepła na ich terenach. Obchody Światowego Dnia Ziemi '2016 pod hasłem: „Palący temat – niska emisja!” dotyczą ochrony powietrza i klimatu, podobnie jak cele przyjęte podczas Konferencji COP21 dotyczące redukcji CO2. W kontekście porozumienia przyjętego podczas 21. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP21 w Paryżu, porozumienie to przyjęło aż 195 państw świata. Uroczyste podpisanie nowej umowy klimatycznej przez Państwa Strony Konwencji Klimatycznej i Unię Europejską nastąpi 22 kwietnia 2016 roku w Nowym Jorku, a więc podczas obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi.
Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie.
W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest bardzo ważna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych i wiele organizacji pozarządowych. Podczas festynu prezentują się polskie parki narodowe, wraz ze swoją ofertą przyrodniczą, edukacyjną i turystyczną.
I TRASA – kl. I – 18 osób (Elżbieta Szylak) Skorodne – szkoła Lutowiska
II TRASA – kl. II – 14 osób (Edyta Pereślucha) – wjazd Lutowiska – Smolnik (CPN)
III TRASA – kl. III – 18 osób (Małgorzata Fedorowicz) – Nasiczne – Dwernik
IV TRASA – kl. VI – 12 osób (Barbara Winiarska) – Zatwarnicy – Chmiel
V TRASA – kl. VI – 12 osób (Małgorzata Tkacz) – Chmiel – Dwernik
VI TRASA – kl. II – 14 osób (Grzegorz Jakubiec) – Dwernik –– Smolnik (CPN)
Organizatorzy: Beata Krukowska (Dyrektor ZS Lutowiska), Janusz Karnat (Przedstawiciel Nadleśnictwa Lutowiska), Edyta Pereślucha (ZS Lutowiska), Małgorzata Tkacz (ZS Lutowiska)