Już od jutra (18 marca) studenci z Warszawy, Poznania, Torunia, Wrocławia i Krakowa, będą pod okiem astronoma obserwować „bieszczadzkie” niebo. Tygodniowy obóz astronomiczny odbędzie się w Domu Pracy Twórczej „Chata Socjologa” na Otrycie.
Studenci będą w swoich zajęciach, będą korzystać z powstałego niedawno na Otrycie Obserwatorium Astronomicznego, które powstało m.in. dzięki platformie polakpotrafi.pl. Będzie to druga część projektu edukacyjnego w ramach akcji #ImpactThatMatters. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu firmy doradczej Deloitte, która z okazji 25. rocznicy swojej obecności w Polsce wspiera 25 lokalnych projektów społecznych.
W pierwszej edycji projektu udział wzięło 75 uczniów z bieszczadzkich szkół. Każda z grup uczestniczyła w lekcjach astronomii, uzupełniających program nauki fizyki i przyrody. Uczniowie wzięli udział nie tylko w wykładach, ale też i w nocnej obserwacji nieba, podczas której po raz pierwszy wykorzystano zaawansowany technicznie teleskop zakupiony specjalnie na potrzeby Obserwatorium.
- Lekcje w terenie to urozmaicenie szkolnej codzienności – przekonuje Magdalena Kołodziejczyk, Prezes Stowarzyszenia Klub Otrycki. - Dzieci spędziły noc w Chacie i uczestniczyły w wieczornej pogadance poświęconej astronomii. Mogły dzięki niej dowiedzieć się o wpływie światła na ziemski ekosystem, a także nauczyć się rozpoznawać gwiazdy widoczne na bieszczadzkim niebie”.
- Pokazy w Chacie Socjologa pomagają zrozumieć, co dzieje się na niebie, a także zaobserwować niezwykłe zjawiska, takie jak światło zodiakalne - delikatną poświatę, którą widać jedynie z miejsc nieskażonych cywilizacją. Mam nadzieję, że dzięki takim zajęciom dzieci pokochają nauki ścisłe i postanowią z nimi związać swoją przyszłość – mówi Barbara Czyżowicz-Lorek, koordynator projektu z Deloitte.
W piątek 18 marca br. Otryt powita nieco dojrzalszych pasjonatów astronomii. Piętnastu studentów astronomii, fizyki i kierunków pokrewnych przyjedzie na tygodniowy obóz naukowy. W Bieszczady wyruszą z pięciu ośrodków akademickich: Warszawy, Poznania, Torunia, Wrocławia i Krakowa. Pod okiem astronoma samodzielnie skorzystają z Obserwatorium, by zbierać dane do prowadzonych badań naukowych. Teleskop będzie do ich dyspozycji każdego wieczoru, tak by mogli pogłębiać wiedzę wedle własnych potrzeb. Studenci będą także pierwszymi „testerami” teleskopu, przed oficjalnym otwarciem Obserwatorium w maju 2016 roku.
Otryt jest uznawany za jedno z najpiękniejszych i najdzikszych pasm bieszczadzkich. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, który stanowi otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego i razem z nim wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Chata Socjologa jest usytuowana na terenie Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”, w którym panują unikalne w skali kraju warunki do obserwacji nieba. Obserwatorium Astronomiczne zbudowano w 2015 r. z inicjatywy Stowarzyszenia „Klub Otrycki” z pieniędzy przekazanych przez darczyńców i sponsorów indywidualnych.
Deloitte obchodzi w roku finansowym 2015/2016 25. rocznicę działalności w Polsce. Z tej okazji firma wsparła w całym kraju 25 inicjatyw, które mają na celu pracę na rzecz społeczności lokalnych i mieszczą się w formule idei Deloitte „Making an impact that matters”. Każda z wybranych inicjatyw jest wspierana pomocą finansową, organizacyjną i logistyczną. Projekty mieszczą się w sześciu obszarach tematycznych: budowaniu społeczeństwa obywatelskiego; edukacji; rozwoju lokalnego; ekologii i ochrony środowiska naturalnego; kultury, sportu i zdrowia; pomocy społecznej i wyrównywanie szans.