Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 3 czerwca 2024

Wybory do Europarlamentu - listy

Wybory do Europarlamentu - listy<br/>fot. portalsamorzadowy.gov.pl
fot. portalsamorzadowy.gov.pl

Łukacijewska, Barańska, Burkiewicz, Obajtek, Buczek, Rykała, Frankiewicz - to jedynki na listach wyborczych w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zobacz pełne listy komitetów wyborczych.

 


Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca we wszystkich państwach członkowskich. Polacy wybiorą 53 europosłów i europosłanek na kadencję 2024-2029. Wyborcy mogą głosować na kandydatów w 13 okręgach i komisjach wyborczych przydzielonych im względem miejsca zamieszkania.

Województwo podkarpackie obejmuje okręg numer 9. Kandydaci i kandydatki zostali zarejestrowani w 7 komitetach, o mandaty walczy 69 osób.

Obecnie nasz okręg reprezentuje troje europosłów: Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca (PiS) i Elżbieta Łukacijewska (Koalicja Europejska).

Największe szanse ma PiS
Na podkarpackich listach do Parlamentu Europejskiego znajduje się wiele znanych nazwisk - najwięcej ma ich Prawo i Sprawiedliwość. Tysiącami plakatów nasz region okleił m.in. były szef Orlenu Daniel Obajtek - „jedynka” na liście PiS. Obecnie wokół jego osoby toczy się wiele gorących dyskusji. W związku z tym, że nie pojawił się on na sejmowej komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej i zapowiedział, że nie pojawi się tam przed wyborami - posłowie KO chcą, by został skierowany wniosek do sądu, o wydanie nakazu aresztowania.

Jak zauważają eksperci, arytmetyka jest nieubłagana. Obajtek ma największe szanse na to, by zostać europosłem. Nasz region należy do tak zwanego „bastionu PiS” i partia Jarosława Kaczyńskiego zgarnie tu znów ponad połowę głosów, co ostatecznie przeliczy się na dwa mandaty.

Nie wiadomo kto dostanie drugi mandat. Tu bój toczyć będzie się pomiędzy obecnym europosłem z Jasła Bogdanem Rzońcą, a byłym wicemarszałkiem z Przemyśla Markiem Kuchcińskim.

Na trzeci mandat z naszego regionu największe szanse ma pochodząca z Bieszczad, a konkretnie z Cisnej - Elżbieta Łukacijewska. To jedyna kandydatka na listach, która nierozerwalnie, od lat, związana jest z naszym regionem. Łukacijewska, po latach pracy w Brukseli, w końcu została doceniona przez swoją partię i dostała „jedynkę” na liście Koalicji Obywatelskiej.

Kolejne „jedynki ” na listach to: najmłodsza kandydatka startująca z pierwszego miejsca w tych wyborach, pochodząca z Sanoka Aleksandra Barańska - jedynka Lewicy oraz startujący z list Konfederacji, pochodzący z Kolbuszowej Tomasz Buczek.

Łukacijewska walczy o czwartą kadencję
Podkarpacką listę Koalicji Obywatelskiej otwiera ubiegająca się o reelekcję Elżbieta Łukacijewska. Jeśli wygra, to będzie jej czwarta kadencja w Parlamencie Europejskim, w którym zasiada nieprzerwanie od 2009 roku. Pięć lat temu, startując z ostatniego miejsca na liście, zdobyła ponad 40 tysięcy głosów.

Lista Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska: Łukacijewska Elżbieta Katarzyna - ekonomistka, Kaźmierczak Jolanta Barbara - inżynierka budownictwa, szefowa rzeszowskiego ośrodka Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kubas-Hul Teresa Krystyna – ekonomistka, wojewoda podkarpacka, Wiśniewski Jacek Andrzej - nauczyciel, Trębacz Zbigniew Andrzej - nauczyciel, Pikul Antoni Stanisław - architekt, Przywalny Marek - negocjator biznesowy, Piotrowski Marcin Andrzej - przedsiębiorca, Podyma Józef Walenty - inżynier mechanik, Butryn Renata Celina - nauczycielka.

Obajtek „jedynką” PiS na Podkarpaciu
48-letni Daniel Obajtek - były wójt Pcimia - z naszym regionem niewiele miał dotąd wspólnego. Jednak ani władze PiS, ani sam kandydat nie widzi w tym żadnego problemu. Na podkarpackiej liście wyprzedził m.in. ubiegającego się o kolejną kadencję europosła Bogdana Rzońcę - który w europarlamencie zasiada od 2019 roku, posłankę Suwerennej Polski i byłą burmistrz Jasła Marię Kurowską, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla i byłą wojewodę podkarpacką, a obecnie posłankę Ewę Leniart.

Listę PiS w naszym regionie zamyka były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. On mandat posła sprawuje już siódmą kadencję. Kuchciński jako „człowiek Jarosława Kaczyńskiego”, od wielu lat znajduje się w czołówce lokalnych i krajowych struktur PiS. Z funkcji marszałka zrezygnował w 2019 roku w atmosferze skandalu. Dziennikarze Onetu ujawnili, że regularnie latał rządowym samolotem na weekendy do Rzeszowa, biorąc na pokład samolotu również przypadkowych gości oraz rodzinę. Według wyliczeń - loty kosztowały podatników ponad 4 mln złotych.

Lista Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości: Obajtek Daniel – menadżer, były prezes Orlenu, Rzońca Bogdan Józef – nauczyciel, europoseł, Ortyl Władysław Zenon - inżynier mechanik, marszałek województwa podkarpackiego, Warchoł Marcin Józef - nauczyciel akademicki, poseł Suwerennej Polski, Pamuła Teresa - inżynierka ogrodnictwa, posłanka PiS, Weber Rafał – prawnik, poseł PiS, Kurowska Maria Stanisława - parlamentarzystka Suwerennej Polski, była burmistrz Jasła, Sawicka Jolanta – prawniczka, była wicewojewoda podkarpacka, Leniart Ewa Maria - prawniczka, była wojewoda podkarpacka, obecnie posłanka PiS, Kuchciński Marek Tadeusz - parlamentarzysta PiS.

Nowa twarz Polski 2050 - Elżbieta Burkiewicz
Podkarpacką listę Trzeciej Drogi otwiera Elżbieta Burkiewicz, która jesienią w wyborach parlamentarnych wywalczyła mandat posłanki. Burkiewicz pochodzi z Mielca, a w Sejmie jest zastępczynią przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz członkinią Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki i Rozwoju.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: Burkiewicz Elżbieta Jolanta - posłanka, Lada Wiesław Andrzej - dyrektor wykonawczy, Stańko Krzysztof Grzegorz - wyższy urzędnik samorządowy, Borowiec Błażej Stefan - ekonomista, Dubis Dariusz Stanisław - lekarz medycyny z Sanoka, Dachnowicz Małgorzata Krystyna - dziennikarka, Lewek Iwona Barbara - wyższy urzędnik samorządowy, Lubas Barbara Maria - ekonomistka, Dymek-Armata Małgorzata Urszula - przedsiębiorczyni, Micał Zbigniew - rolnik.

Najmłodsza „jedynka” na listach -  Wiktoria Aleksandra Barańska z Lewicy
Wiktoria Aleksandra Barańska ma 27 lat, pochodzi z Sanoka i należy do partii Razem. Jest najmłodszą „jedynką” do Parlamentu Europejskiego w Polsce. Ukończyła studia literaturoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz tłumaczenia prawnicze i specjalistyczne w języku angielskim na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest doktorantką w dyscyplinie nauk o mediach. Prowadzi warsztaty dla młodzieży z edukacji seksualnej i warsztaty antydyskryminacyjne. Współorganizuje Marsze Równości na Podkarpaciu oraz działa na rzecz „budowy świeckiego, opiekuńczego, równościowego państwa prawa.

Lista kandydatów Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica: Barańska Wiktoria Aleksandra - tłumaczka, Budzik Grzegorz Krzysztof - nauczyciel akademicki - nauki inżynieryjno-techniczne z Rzeszowa, Chmiel Agnieszka Monika - technik ekonomista, Skiba Jakub Maciej - student, Kurek Monika - technik handlowiec, Woś Wiesław Adam - woźny, Szczepańska Magdalena Małgorzata - specjalistka administracji publicznej, Róg Przemysław - mediator sądowy, Urban Iwona Ewa - agentka ubezpieczeniowa, Zajdel Gabriel Jerzy - edukator.

Tomasz Buczek - rolnik z Kolbuszowej liderem Konfederacji
Z „jedynki” Konfederacji wystartuje Tomasz Buczek, rolnik z Kolbuszowej, lider podkarpackich struktur Ruchu Narodowego, który jest częścią Konfederacji. W przeszłości był wiceprezesem Młodzieży Wszechpolskiej na Podkarpaciu. W 2019 roku bezskutecznie startował w eurowyborach, podobnie jak i w ostatnich wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Lista Komitetu Wyborczego Konfederacji Wolność i Niepodległość: Buczek Tomasz Wojciech - przedsiębiorca, Pikuła Karolina Anna - stewardesa, Berkowicz Adam Roman - przedsiębiorca, Jaworski Tomasz Jakub - dyrektor ds. informatyki, Szczutko Ewelina Ewa - rolniczka, Górska-Hołyst Milena - kierowniczka projektu, Zając Alicja - nauczycielka, Zboch Wojciech Bartosz - inżynier planista, Pomykała Piotr Jan - nauczyciel, Słodyczko Andrzej Arkadiusz - emeryt wojskowy.

Grzegorz Rykała z Polexit przeciwko euro
Grzegorz Rykała to jedynka na liście Komitetu Wyborczego Polexit. Z wykształcenia jest specjalistą do spraw zarządzania. Pochodzi z Niechobrza i jest członkiem partii Odpowiedzialność. W tegorocznych wyborach samorządowych startował do Rady Miejskiej w Boguchwale, nie uzyskując jednak mandatu. Mandatu nie uzyskał również startując w poprzednich wyborach do Europarlamentu. Jest zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenie w Polsce euro. Działa m.in. w Gminnej Akademii Piłkarskiej w Boguchwale.

Lista Komitetu Wyborczego Polexit: Rykała Grzegorz Wojciech - specjalista administracji publicznej, Wesołowski Bartłomiej Kamil - inżynier elektryk, Kruczek Mariusz - kapitan statku morskiego, Wieszczek Magdalena - pielęgniarka, Baran Rafał Zbigniew - stolarz, Fronczak Paulina Katarzyna - organizatorka imprez rozrywkowych, Adamek Elżbieta Aleksandra - bibliotekarka, Sajdak Magda Maria - studentka, Hapka Teresa Antonina - pedagog.

Bezpartyjny ale... z poparciem Suwerennej Polski
Paweł Szczepan Frankiewicz ma 48 lat i mieszka w Muninie w powiecie przemyskim. Z wykształcenia jest prawnikiem, uzyskał tytuł doktora nauk prawnych Stato Higher Educational Institution National University oraz tytuł MBA w Warsaw Managment University. Od 18 roku życia pracuje jako przedsiębiorca, jest właścicielem kopalni kruszywa. Nie należy do żadnej partii politycznej. Bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych oraz na stanowisko wójta gminy Jarosław. Jak deklaruje jest bezpartyjny, jednak w wyborach na wójta Jarosławia był popierany przez polityków Suwerennej Polski m.in. przez posła Zbigniewa Ziobrę i senatora Mieczysława Golbę.

Lista Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjnych Samorządowców - Normalna Polska w Normalnej Europie: Frankiewicz Paweł Szczepan - przedsiębiorca, Zych Małgorzata - socjolog, Kotula Jacek Adam - ekonomista, Kulińska Lucyna Michalina - nauczycielka akademicka, Hausner Daniel Stefan - ekonomista, Zając Alicja Zofia - technik włókiennik, Szymańska Anna Zofia - specjalistka ds. stosunków międzynarodowych, Szczepanik Dariusz - prawnik, Mazur Anna Wiktoria - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Duda Andrzej Marcin - lekarz medycyny.

Idźmy na wybory – decydujmy o przyszłości
W całej UE wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w dniach od 6 do 9 czerwca 2024 roku. W Polsce wyborcy pójdą do urn w niedzielę 9 czerwca. Mieszkańcy Podkarpacia głosują w okręgu nr 9.

W wyborach do Europarlamentu w 2019 roku na Podkarpaciu wygrał PiS. Na tę partię zagłosowało wtedy ponad 65 procent mieszkańców Podkarpacia. Koalicja Europejska zdobyła 21,56 proc. głosów. Do Parlamentu Europejskiego dostały się trzy osoby: Tomasz Poręba i Bogdan Rzońca z PiS oraz Elżbieta Łukacijewska z KE. Kandydaci podkarpackiej Konfederacji zdobyli 5,89 proc. poparcia. Na kandydatów Kukiz’15 oddało głos 3,38 proc. wyborców. Lewica Razem zdobyła 0,71 proc. głosów. Frekwencja wyniosła wtedy 44,24 proc., co dało naszemu województwu dziewiąte miejsce w skali kraju.

Zdjęcia pochodzą z Komitetów Wyborczych kandydatów

 

autor: paba