Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 7 listopada 2016

Spotkanie sołtysów - policja i straż pożarna

Spotkanie sołtysów - policja i straż pożarna<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda

Nowe warunki użytkowania wiejskich świetlic, bezpieczeństwo, parkowanie w mieście oraz zasady jesiennych porządków na prywatnych posesjach zdominowały kolejne spotkanie sołtysów z przedstawicielami władz i służb z gminy Ustrzyki Dolne.

Spotkanie z sołtysami rozpoczęło się od przedstawienia przyszłorocznego budżetu gminy. Przedstawił go Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, który wśród najważniejszych inwestycji w sołectwach wymieniał m.in.: magistralę wodociągową, oświetlenie, wiaty przystankowe, świetlice czy pomoc Ochotniczym Strażom Pożarnym.

- Nie będę wymieniać wszystkiego szczegółowo, jednak budżet ustaliliśmy tak, aby każde sołectwo, większe i mniejsze zyskało jakąś inwestycję czy usługi remontowe – mówił burmistrz.

Burmistrz przypomniał również o konieczności zgłaszania przez sołtysów organizowanych imprez do kalendarza Ustrzyckiego Domu Kultury oraz o możliwości pozyskania przez organizacje pozarządowe z terenu gminy dofinansowania w ramach konkursu ofert. Podziękował również za wsparcie gminy w Turnieju Miast, dzięki czemu gmina Ustrzyki Dolne wygrała kampanię promocyjna wartą 200 tys. zł.

Sezon grzewczy – uwaga na pożary!
Ważną część spotkania stanowiły wyjaśnienia kpt. Dariusza Dacko z Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych, który przypominał sołtysom o zasadach porządkowania prywatnych posesji, walce z czadem czy paleniu śmieci.

- Wszystko regulują odpowiednie przepisy, które szczegółowo są opisane na stronie internetowej Głównego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, jednak przypominam, że palenie liści czy gałęzi na własnych posesjach jest zabronione – mówił kapitan. – Jeśli strażacy gdzieś zobaczą taką sytuację, to pouczają i proszą o zgaszenie. Tam gdzie jest duże zagęszczenie domów, takie palenie może być uciążliwe dla sąsiadów.

Sołtysów interesowała również sprawa nielegalnego palenia śmieci lub plastiku, chcieli też wiedzieć do kogo można zgłaszać takie interwencje. - Jeśli ktoś z premedytacją pali śmieci w piecu, to powinno być to zgłaszane na policję. Straż pożarna nie może wejść do prywatnego domu i skontrolować czym się pali. Możemy jednak w razie konieczności podjechać na miejsce i zmierzyć stężenie tlenku węgla lub innych szkodliwych substancji – wyjaśniał kapitan. Przypomniał również o konieczności sprawdzania instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. – Bardzo proszę by przypominali państwo mieszkańcom, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie zwracają pieniędzy jeśli właściciel domu nie ma ważnego przeglądu kominów. Ważne jest również, by jak najwięcej ludzi zainstalowało w domach czujniki czadu – to koszt ok. 20 zł, a może ocalić życie całej rodziny – zwracał się do sołtysów.

Nowe zasady użytkowania świetlic
Burmistrz Romowicz przypominał sołtysom, że od nowego roku będą wprowadzone nowe zasady funkcjonowania świetlic wiejskich. – Czasem ktoś pod pretekstem zorganizowania spotkania Koła Gospodyń Wiejskich lub Klubu Seniora organizuje w świetlicy imprezy suto zakrapiane alkoholem, to niedopuszczalne, a taka informacja natychmiast trafia od osoby życzliwej do dyrektora domu kultury. Świetlice mają służyć ludziom i społeczeństwu. Ważne jest również, by każdy wynajem sali był zgłaszany do UDK. Dzięki temu unikniemy donosów i oskarżeń, że sołtys wynajął świetlicę, a pieniądze wziął dla siebie – mówił burmistrz.

- W grudniu, do każdego z państwa trafi nowy regulamin korzystania z świetlic wiejskich, w związku tym przypominam o wyborze opiekunów świetlic oraz o tym, by świetlice były otwarte tak jak wcześniej ustalono – mówił dyrektor Ustrzyckiego Domu Kultury Wojciech Szott. – Pamiętajcie też, że pieniądze, które zostaną wpłacone za wynajem świetlicy zostają na waszym koncie i będą służyć waszym sołectwom. Koszt wynajmu świetlicy ustala Rada Sołecka i sołtysi. To wy zdecydujecie też o tym kto jest zwolniona z takich opłat.

Włamania, kradzieże i złe parkowanie
Podczas poniedziałkowego najwięcej pytań sołtysi mieli do zastępcy komendanta ustrzyckiej policji Ryszardy Czerenkiewicz. Sołtys Krościenka Aleksandra Ziembicka przypominała o dewastacji przystanku, znaków drogowych i hydroforni. Sołtys Ropienki Renata Wolańska, zwracała uwagę na rosnącą ilość włamań i prosiła o częstsze patrole we wsi. Burzliwą dyskusję wywołał też sołtys Hoszowa Marek Dziwisz, który zwrócił uwagę na problem z wjazdem do centrali nasiennej w Ustrzykach.

- Czasem trzy razy zdążę objechać miasto, a wjazd nadal jest zablokowany. Policja w ogóle nie zwraca uwagi na parkujące tam wciąż te same samochody, a jak wezwałem na miejsce patrol to przejechał tamtędy i nie zareagował – mówił sołtys.

Na zachowanie policyjnych patroli, zwrócił też uwagę w imieniu Rady Miejskiej przewodniczący Bogdan Ferenc. - Czasem zbyt gorliwie interweniują kiedy nie muszą. Byłem świadkiem sytuacji, kiedy zrobili wręcz obławę na turystę, który nie wiedział jak jechać. To zniechęca do nas ludzi, w takich sytuacjach lepiej zwrócić uwagę, a nie od razu włączać „koguta” – mówił przewodniczący, dodał jednak, że według niego takie zachowanie cechuje policjantów, którzy przyjeżdżają do nas na patrole spoza Ustrzyk. - Miejscowi policjanci są bardziej związani z regionem i częściej pouczają, bo wiedzą, że takie zachowanie psuje wizerunek miasta.

Komendant przyznała, że w mieście rzeczywiście jest problem ze źle parkującymi kierowcami, jednak za główną przyczynę takiego zachowania uznała brak parkingów na które skarżą się kierowcy, obiecała jednak, że przekaże uwagi sołtysów i przewodniczącego patrolom. - Jeśli chodzi o włamania i kradzieże, to proszę by uczulili państwo mieszkańców, że każdy powinien zabezpieczyć swoje mienie. Czasem ktoś zostawi piłę w krzakach, lub nie zapięty rower, a później się dziwi, że dana rzecz zginęła. Ważna jest również tak zwana pomoc sąsiedzka, bo pamiętajmy, że sami jesteśmy najlepszymi stróżami – mówiła komendant Czerenkiewicz. Zwróciła też uwagę na to, że włamań najczęściej dokonują osoby z naszego bliskiego otoczenia. - Wśród włamywaczy przeważnie jest ktoś, kto jest blisko nas i wie co mamy w domach i co można ukraść. To nie jest obcy złodziej, dlatego proszę by wyczulili państwo mieszkańców na tak zwaną sąsiedzką kontrolę – przekonywała. Poprosiła też, aby sołtysi przypomnieli mieszkańcom o obowiązku noszenia po zmroku odblasków.

Na zakończenie burmistrz przypomniał sołtysom, że do końca listopada geofizyka powinna zakończyć prace w terenie i wtedy będzie można zgłaszać szkody wyrządzone przez firmę. Dodał również, że w tym roku MPGK dostało nowy sprzęt i więcej pieniędzy na odśnieżanie, co powinno znacznie ułatwić zimowe prace w gminie.

 

autor: paba


powiązane artykuły: