Pokonkursowa wystawa fotografii, premiera wydanych pocztówek, degustacja ziołowych herbatek oraz specjałów kuchni lokalnej, miłe rozmowy i przyjazna atmosfera czekały na wszystkich, którzy przyszli na podsumowanie inicjatywy „Odkrywcy miejsc i smaków” w Czarnej Dolnej.
Podsumowanie inicjatywy „Odkrywcy miejsc i smaków”, odbyło się w niedzielę 5 listopada w świetlicy wiejskiej w Czarnej Dolnej. Projekt był realizowany przez ostatnie pięć miesięcy, przez Koło Gospodyń Wiejskich Babiniec - Czarna i Przyjaciele w Czarnej Górnej.
Organizatorki projektu chciały, by zintegrował on lokalną społeczność oraz pomógł w promocji dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego gminy Czarna. W jego trakcie zrealizowano szereg wydarzeń edukacyjnych i rekreacyjnych dla różnych grup społecznych, m.in. warsztaty, wycieczki i konkurs fotograficzny.
- Pieszymi wycieczkami ścieżkami edukacyjnymi chcieliśmy zaciekawić i zachęcić mieszkańców do poznawania swoich korzeni, historii i wielokulturowości regionu oraz obudzić w nich tożsamość regionalną i uczucie lokalnego patriotyzmu - wyjaśnia Dorota Korżyk, koordynatorka projektu i sołtyska Czarnej Dolnej.
Uczestnicy projektu wybrali się na dwie wycieczki: do źródełka św. Michała oraz na dział wodny i do Rosolina. Po terenie gminy oprowadzali ich lokalni przewodnicy - Dorota Krynicka i Marek Zielonka, a towarzyszyli im funkcjonariusze Straży Granicznej w Czarnej.
Uczestnicy warsztatów kulinarnych poznali natomiast przepis na tradycyjne bieszczadzkie proziaki i nowoczesną kuchnię molekularną.
Kolejnym punktem zaplanowanym w projekcie był konkurs fotograficzny - „Czarna jest piękna”, na który swoje prace przysłało 15 osób. W komisji konkursowej zasiedli znani fotograficy przyrody - Agnieszka i Włodek Bylińscy. Z pośród 44 nadesłanych zdjęć przyznano trzy pierwsze miejsca oraz pięć wyróżnień.
Nagrody za najlepsze zdjęcia odebrali: I miejsce: Marcin Plezia, II miejsce: Małgorzata Rusin, III miejsce: Bogusław Kochanowicz.
Wyróżnienie otrzymali: Barbara Korżyk, Dorota Krynicka, Kuba Gliński, Marek Zielonka i Agnieszka Rzeszowska. Dodatkowe wyróżnienie dla Ewy Paszkowskiej przyznała koordynatorka projektu Dorota Korżyk, która mówi, że urzekło ją tym jak pokazało więzi miedzy ludzkie, w kontakcie z przyrodą.
W ramach projektu zostały też wydane pocztówki promujące gminę Czarna, na których znalazły się zwycięskie prace konkursowe.
Zwycięskie prace można obejrzeć Tutaj.
KGW projekt „Odkrywcy miejsc i smaków” mogło zrealizować dzięki dotacji w wysokości 4,5 tys. zł, które pozyskało z programu Działaj Lokalnie Fundacji Bieszczadzkiej. - Ten program rozumiem tak, że mamy działać tu i teraz, wykorzystując zasoby przyrodnicze i kulinarne regionu, działać razem z instytucjami, stowarzyszeniami oraz „zwykłymi” mieszkańcami dla dobra i rozwoju naszej małej ojczyzny - dodaje Dorota Korżyk.
W spotkaniu uczestniczyła Lucyna Sobańska, reprezentująca Fundację Bieszczadzką, Ośrodek Działaj Lokalnie, Bogusław Kochanowicz - wójt gminy Czarna, Agnieszka i Włodek Bilińscy, Urszula Pisarska-Plezia dyrektor GDK Czarna, uczestnicy konkursu fotograficznego, mieszkańcy gminy i członkowie KGW.
Zadanie „Odkrywcy miejsc i smaków” realizowane było dzięki dotacji z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Bieszczadzką - Ośrodek Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych i z budżetu Województwa Podkarpackiego.
ZDJĘCIA: KGW BABINIEC