Ustrzyki Dolne
piątek, 20 października 2023

Czarna #Zerowaste!

Czarna #Zerowaste!

Torby bumerang i zniczodzielnie - to pomysły KGW Babiniec z Czarnej, które mają podnieść poziom świadomości ekologicznej mieszkańców gminy. - To dość nowatorskie działania jak na Bieszczady, ale mieszkańcy bardzo przychylnie podeszli do tych pomysłów – mówi Dorota Korżyk, sołtyska Czarnej Dolnej i koordynatorka obu projektów.

 

 

Panie działające w KGW Babiniec - Czarna i Przyjaciele w Czarnej Górnej od lat aktywizują swoją wspólnotę. Tym razem stawiają na działania proekologiczne, które realizują w ramach projektu #Zerowaste dla Czarnej.

Pod koniec września do sklepów w Czarnej trafiły torby bumerangi, które są alternatywą dla jednorazowych reklamówek.

- Teraz mieszkańcy naszej gminy, którzy zapomnieli wziąć z sobą z domu torby na zakupy, mogą pożyczyć je w sklepie i oddać w trakcie kolejnych zakupów - mówi Dorota Korżyk.

Jak dodaje to dość nowatorski projekt jak na Bieszczady, ale mieszkańcy przejęli go pozytywnie.

- Pomysł się sprawdził. Ludzie pożyczają torby i zwracają przy kolejnych zakupach. Bardzo nas to cieszy, bo pokazuje, że nasza społeczność jest zżyta i chce działać dla wspólnego dobra - wyjaśnia.

Torby zostały wykonane przez panie z KGW Babiniec. Są wytrzymałe, trwałe i przewiewne, więc lepiej przechowuje się w nich warzywa i owoce. Torby można znaleźć m.in. w sklepie spożywczym „Nasz Sklep” Czarna Górna, Delikatesach „Centrum”, sklepie spożywczym „HitPol i w sklepie w Polanie.

Koordynatorka przypomina, że jedna torebka foliowa, która w użyciu znajduje się średnio przez 12 minut, na śmietnisku - gdzie finalnie trafia, rozkłada się nawet 500 lat. Co ważne - tylko około 2 proc. plastikowych toreb poddawana jest recyklingowi.

Zniczodzielnie w Polanie i w Czarnej
Kolejny pomysł realizowany w ramach tego projektu to zniczodzielnie, które stanęły przy wejściach na teren cmentarzy w Czarnej Górnej i w Polanie. - Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się razem z mieszkańcami ograniczyć ilość generowanych odpadów w naszej gminie - wyjaśnia koordynatorka.

Zniczodzielnie coraz częściej pojawiają się przy cmentarzach w Polsce. Są szczególnie potrzebne zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych, ponieważ właśnie wtedy przy cmentarzach pojawiają się ogromne ilości śmieci.

Te w Czarnej i Polanie, pomógł ustawić Zakład Gospodarki Komunalnej w Czarnej. To proste metalowe regały, w których można zostawić znicze bez wkładu, do powtórnego wykorzystania. Osoba, która chce skorzystać z pozostawionego znicza, teraz musi dokupić tylko sam wkład.

W ramach projektu #ZEROWASTE dla Czarnej, KGW Babiniec zorganizowało wcześniej warsztaty z ekokosmetyków i produktów do sprzątania.

Inicjatywa pod nazwą „#ZEROWASTE dla Czarnej” realizowana w ramach projektu Podkarpackie Inicjatywy Lokalne dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”.

ZDJĘCIA: KGW BABINIEC

Czarna #Zerowaste!
Czarna #Zerowaste!
Czarna #Zerowaste!
Czarna #Zerowaste!
Czarna #Zerowaste!
autor: paba


powiązane artykuły: