Ustrzyccy policjanci zatrzymali nastolatkę, która posiadała środki odurzające. Funkcjonariusze zabezpieczyli narkotyki, a 15-latkę czeka sprawa w sądzie dla nieletnich.
W ubiegłym tygodniu, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych otrzymał zgłoszenie, o głośno zachowującej się grupie osób. Mieli przebywać w jednej z piwnic w bloku w Ustrzykach Dolnych. Policjanci udali się pod wskazane miejsce, gdzie zastali dwie osoby - 15-latkę i 21-latka.
- W trakcie wykonywanych czynności, policjanci zauważyli na stole susz roślinny oraz woreczek z białym proszkiem - informuje komisarz Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzeczniczka prasowa KPP w Ustrzykach Dolnych.
Okazało się, że obie znalezione przez policjantów substancje należą do nieletniej. Wstępnie badanie potwierdziło, że zabezpieczone substancje to marihuana i mefedron. Obydwie osoby zostały zatrzymane.
- Nieletnia trafiła do Policyjnej Izby Dziecka. Decyzję w jej sprawie podejmie teraz sąd rodzinny - dodaje rzeczniczka ustrzyckiej komendy.
Policjanci apelują do rodziców o szczególna czujność i baczne obserwowanie swoich nastoletnich pociech. Czas spędzany poza domem może stać się okazją do eksperymentowania przez młodzież z tytoniem, alkoholem czy środkami odurzającymi, których posiadanie jest zabronione.
Mefedron to niebezpieczny narkotyk o działaniu stymulującym, podobnym działaniu do amfetaminy, kokainy i ecstasy. W Polsce pojawił się w 2009 roku jako tzw. „dopalacz”, a już w 2010 roku został zdelegalizowany.
Mefedron sprzedawany jest jako biały lub prawie biały proszek, czasami w kapsułkach lub krysztale. Jego przyjmowanie odbywa się drogą doustną lub poprzez śluzówki nosa, bywa też stosowany dożylnie. Działanie mefedronu jest bardzo intensywne, ale stosunkowo krótkie (działa przez około godzinę), co wiąże się silną potrzebą sięgnięcia po kolejną dawkę.
(Zdjęcie: Policja Małopolska)
U osób, które od dłuższego czasu przyjmują mefedron, mogą wystąpić silne ataki paniki, halucynacje i urojenia. Przedawkowanie mefedronu może powodować zaburzenia psychiczne np. zaburzenia depresyjne, zaburzenie lękowe, zaburzenia psychotyczne, a także zachowania agresywne, bezsenność i anhedonię (niezdolność do odczuwania przyjemności). Wiadomo, że może spowodować poważne zagrożenia zdrowotne, a także niesie wysokie ryzyko uzależnienia.
Jego posiadanie jest nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat (lub więcej, gdy posiada się znaczną ilość).
(za Miejskim Centrum Profilaktyki i Uzależnień w Krakowie)