Polska Spółka Gazownictwa przyznaje, że jest zainteresowana budową sieci gazowej Ustrzyk Dolnych. Obecnie trwają analizy ekonomiczne i techniczne, a spółka o zdanie pyta również mieszkańców miasta.
Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle przyznaje, że w obszarze jej zainteresowania jest rozwój inwestycji gazowych i programowanie koncepcji gazyfikacji nowych terenów tzw. „białych plam”. „Podjęte zostały już niezbędne działania związane z określeniem możliwości budowy sieci dystrybucyjnej na terenie Ustrzyk Dolnych. Obecnie trwają ekonomiczne i techniczne analizy możliwości realizacji inwestycji, przy uwzględnieniu rozbudowy liniowej sieci gazowej, a także w przypadku miejscowości, znaczne oddalonych od istniejącej infrastruktury gazowej, jaką są Ustrzyki Dolne, poprzez zastosowanie technologii skroplonego gazu ziemnego LNG, tzw. wyspowe strefy dystrybucyjne.”
Gaz ziemny, który miałby być dostarczany do Ustrzyk Dolnych pochodziłby z Polskiej Spółki Gazownictwa. Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółka Gazownictwa, już w ubiegłym roku w rozmowie z Gazetą Bieszczadzką obiecywał, że PSG weźmie na siebie cały koszt wykonania sieci gazowej w mieście, a mieszkańcy mieliby zapłacić tylko za przyłączenie do sieci. Zapewniał też, że gaz ziemny, który będzie dostarczany do Ustrzyk Dolnych nie będzie droższy niż ten używany obecnie przez mieszkańców, a system którym gaz będzie dostarczany do mieszkań jest całkowicie bezpieczny.
W związku z tym, w maju i czerwcu przeprowadzone zostanie badanie dotyczące zapotrzebowania na gaz w Ustrzykach Dolnych oraz ankieta wśród mieszkańców. Pytania w ankiecie dotyczą m.in. tego czy mieszkańcy są zainteresowani korzystaniem z gazu ziemnego, tego w jaki sposób obecnie wykorzystywany gaz ziemny (gotowanie posiłków, ogrzewanie pomieszczeń) oraz czym ogrzewane są domy. Spółka zaznacza, że wypełnienie ankiety nie jest równoznaczne z wystąpieniem o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej.
Ankietowanie obejmie: część miejscowości Ustjanowa Górna i Równia, ul. Lotników, ul. Przemysłowa, ul. Boczna, ul. 1 Maja (część ulicy niezasilanej siecią ciepłowniczą MPEC), ul. Zielona, ul. Nadgórna, ul. Sikorskiego, ul. Wincentego Pola, ul. Witolda Gombrowicza (część ulicy niezasilanej siecią ciepłowniczą MPEC), ul. 29 Listopada (od ul. Dworcowej do ul. Szpitala), ul. Dworcowa (część ulicy niezasilanej siecią ciepłowniczą MPEC), ul. Kolejowa, ul. Naftowa, ul. Fabryczna, ul. Gen. Józefa Dwernickiego i ul. Bieszczadzka.
Wyniki badania oraz ankietyzacji pozwolą zapoznać się Spółce z opinią mieszkańców i zainteresowaniem gazyfikacją Ustrzyk Dolnych. Pracownicy przeprowadzający w jej imieniu powyższe czynności będą posiadali stosowne upoważnienie i identyfikator.
Wypełnione ankiety należy przesłać na adresy mailowe: beata.mazur@psgaz.pl lub krzysztof.rachfal@psgaz.pl
Osobą do kontaktu w przedmiotowej sprawie jest Beata Mazur, tel. 17 865 9252, kom. 885 751 213 PSG sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle, Dział Rozwoju, ul. Wspólna 5, 35-205 Rzeszów, Waldemar Dybaś, tel. 13 443 7344, kom. 885 883 598, Sekcja Obsługi Klienta, ul. Floriańska 112, 38-200 Jasło.
Ankieta jest dostępna również w siedzibie Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych oraz na stronie internetowej http://www.ustrzyki-dolne.pl/ oraz http://www.bip.ustrzyki-dolne.pl/