W Ustrzykach Dolnych w końcu będzie żłobek. Jego budowa powinna rozpocząć się w tym roku. Znajdzie się w nim miejsce dla 45 dzieci w wieku do 3 lat z terenu gminy Ustrzyki Dolne.
Obecnie w Ustrzykach Dolnych funkcjonują dwa przedszkola, do których uczęszcza łącznie ponad 280 dzieci w wieku od 3-7 lat. W mieście nie ma natomiast żłobka, który ułatwiłby młodym mamom powrót do pracy. Urzędnicy idąc za potrzebami młodych rodziców postanowili, że w tym roku do Przedszkola nr 1 zostanie dobudowane nowe skrzydło, które zostanie przeznaczone właśnie na żłobek. Oba obiekty zostaną połączone ze sobą oszkloną przewiązką. W żłobku znajdzie się miejsce dla 45 maluchów z terenu gminy.
- Mam dwójkę dzieci, jedno w przedszkolu, a drugie ma pół roczku – mówiła Mariola mama małego Krzysia i Wiktorii. – Gdy urodziła się córka musiałam zrezygnować z pracy, bo nie miałam, co zrobić z małą. Mąż i ja nie zarabialiśmy na tyle by przyjąć nianię. Żłobka u nas nie ma. Gdyby był nie musiałabym rezygnować z pracy, teraz, gdy będzie to dla mnie dobra wiadomość, ja pójdę do pracy, Wikta do żłobka – ucieszyła się mama maluchów.
Żłobek zostanie dobudowany w miejscu obecnego placu zabaw, który zostanie przeniesiony z boku przedszkola. Będzie to budynek piętrowy, znajdą się w nim 3 sale dla dzieci z łazienkami, sala audiowideo, szatnia, wózkownia, gabinet dyrektora i gabinet specjalistyczny przeznaczony np. dla logopedy. Budynek wyposażony będzie w windy i podjazdy dla niepełnosprawnych. W żłobku będzie funkcjonować trzy piętnastoosobowe grupy, którymi będą zajmować się trzy opiekunki.
- Dzieci uczęszczające do żłobka czy przedszkola lepiej rozwijają się z uwagi na to, że poza czynnościami opiekuńczymi prowadzone są z nimi zajęcia wychowawcze i dydaktyczne. – mówiła Halina Armata, dyrektor Przedszkola nr 1. - W chwili obecnej przepisy nie pozwalają przyjmować dzieci niemających 3 lat. Opiekę nad takimi dziećmi zapewnia właśnie żłobek – wyjaśnia dyrektorka.
Inwestycja ma kosztować ponad 3,5 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków budżetu państwa i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu „Maluch – edycja 2016” oraz ze środków własnych gminy. Samorząd złożył już wnioski o dofinansowanie do Regionalnego Programu Operacyjnego, a także w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Urzędnicy obiecują, że postarają się by inwestycja rozpoczęła i zakończyła się jak najszybciej. Na razie nie ma jeszcze rozpoczętych procedur przetargowych, w związku z czym prace mogą przeciągnąć się 2018 roku.