W dniu 30 listopada o godzinie 17:00 w Bieszczadzkim Centrum Dziedzictwa Kulturowego "Fanto" odbędzie się wykład Dariusza Pado - rzeszowskiego prawnika, poety i miłośnika historii, który opowie o przeszłości galicyjskiego przemysłu naftowego.
Będzie to opowieść o historii galicyjskich pionierów naftownictwa idąca tropem ciekawej ścieżki zawodowej Antoniego Winiarskiego, którego losy wiązały się z Wietrznem, Węglówką, Schodnicą, Tustanowicami i Borysławiem gdzie pracował dla legendarnych postaci zajmujących się wydobyciem oleju skalnego.
Dariusz Pado ur. 1974 - poeta, adwokat, prezes Fundacji im. Juliana Przybosia, współzałożyciel Stowarzyszenia Rajsze, niegdyś opiekun Serwisu Poetyckiego Nieszuflada. Autor związany od lat z Wydawnictwem Austeria, gdzie wydaje wiersze od ponad dekady. Obecnie w przygotowaniu jest jego nowa książka poetycko – malarska pt. „Akwarele-Karabele”, której współautorem jest ukraiński malarz Danyło Movchan – autor akwarel wojennych. Wcześniejsze tomy poetyckie Dariusza Pado poruszały tematy szeroko rozumianych mniejszości oraz miejsc utraconej pamięci i tożsamości. Ostatnio opublikował tom pt. „Urne” zajmujący się kwestiami poszukiwania żydowskich korzeni przez osoby zagubione w przestrzeni polskiej kultury. Autor obecnie zajmuje się tematyką związaną z historią Galicji w tym w szczególności historią przemysłu naftowego. Efektem tych zainteresowań ma być seria esejów historycznych.