Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego „Fanto” w Ustrzykach Dolnych zaprasza na cykl wydarzeń pod hasłem „Bieszczadzka Akademia”. W programie przewidziane zostały dwa spotkania w miesiącu. Niedawno opublikowano harmonogram wydarzeń na pierwsze półrocze 2025 roku.
„Bieszczadzka Akademia” to cykl wykładów, prelekcji, spotkań autorskich, pokazów filmów i innych inicjatyw, których celem jest przybliżanie dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego naszego regionu. Pod wspomnianym hasłem odbyła się niedawno prelekcja Bartłomieja Machowskiego pt. „Bieszczady na powojennej widokówce”. Opowieści o bieszczadzkich pocztówkach i zdjęciach sprzed kilku dekad wysłuchało kilkadziesiąt osób. Organizatorzy zapowiadają, że dopiero początek.
Już 8. lutego w murach dawnej rafinerii pojawi się Krzysztof Potaczała – dziennikarz i reportażysta, który opowie o swojej najnowszej książce – „O czym drzewa w Bieszczadach nie szumią”. Również w lutym gościem „Bieszczadzkiej Akademii” będzie Robert Gatzka – biolog, miłośnik i znawca bieszczadzkiej przyrody oraz jeden z bohaterów programu „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”.
W marcu do Ustrzyk Dolnych przyjedzie Jarosław Giemza – historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie, współzałożyciel i członek Komisji Konserwatorskiej Greckokatolickiej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej, a także autor wielu publikacji. Na ten sam miesiąc zaplanowany został pokaz filmu „Zalana Dolina” z udziałem reżysera Jerzego Oleszkowicza.
Kwiecień przyniesie kolejne spotkanie autorskie – tym razem promocję książki Łukasza Bajdy pt. „Ziemianie z podkarpackich dworów”. Na drugą połowę miesiąca zaplanowano wykład Adama Szarego – biologa, pracownika Bieszczadzkiego Parku Narodowego i autora poczytnych książek.
W dniu 10 maja w starej rafinerii gościć będzie Anna Kamińska – autorka biografii niezwykłych kobiet, w tym głośnej książki o Simonie Kossak. Drugie spotkanie „Bieszczadzkiej Akademii” zaplanowane na maj, to promocja rocznika „Bieszczad” wydawanego przez Bieszczadzki Oddział TOnZ.
Początkiem czerwca słuchacze „Bieszczadzkiej Akademii” spotkają się z Bartoszem Jemiołą – farmaceutą i fitoterapeutą, który wystąpi z prelekcją pt. „Co radzą zioła na codzienne dolegliwości?”. Ostatnią odsłonę „Bieszczadzkiej Akademii” przed wakacjami stanowić będzie spotkanie z dr. Hubertem Ossadnikiem – historykiem, długoletnim pracownikiem sanockiego skansenu, który w książce pt. „Między Osławą a Jasiołką” opisał dzieje wschodniej Łemkowszczyzny w latach 1918-1939.
Spotkania odbywają się w dwie soboty miesiąca o godzinie 18:00. Mają charakter otwarty i są darmowe dla wszystkich uczestników. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzeń. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych spotkań „Bieszczadzkiej Akademii” będą ogłaszane z wyprzedzeniem około dwóch tygodni.
ŁB