Dwudziesta dziewiąta edycja Bieszczadzkiego Biegu Lotników rozegrana zostanie w dniach od 6 do 7 lutego. Odbędą się biegi dla dzieci i młodzieży, a w niedzielę bieg główny oraz biegi towarzyszące.
Pierwszy Bieg Lotników odbył się w 1987 roku na trasie z Ustjanowej do Czarnej. Inicjatorem i wieloletnim Komandorem biegu był działacz sportowy, wieloletni prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Narciarskiego Stanisław Nahajowski.
Tegoroczny Bieg będzie miał nową formułę. Rozpocznie się już w piątekowy wieczór 5 lutegow Ustrzyckim Domu Kultury o godz. 17.00 wystąpią zespoły artystyczne, a także nastąpi przekazanie lotniczych pamiątek dla szkoły w Ustjanowej. Przywiezie je specjalnie na tą okazję st. chor. sztab. Wiesław Turowski, który był mechanikiem samolotu stojącego obok szkoły w Ustjanowej. – Mamy otrzymać m. in.: mundur galowy, kombinezon lotniczy i proporzec pilotów – relacjonuje Marek Konopka, dyrektor szkoły w Ustjanowej i równocześnie nowy Komandor Biegu Lotników. – Myślę, że te pamiątki, które przekaże nam Wiesław Turowski i te, które mamy już w szkole pozwolą założyć Izbę Pamięci Lotników Polskich – mówi.
W sobotę organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież do uczestnictwa w biegach narciarskich na krótszych dystansach.
Około godz. 11.00 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem poświęconym lotnikom i wychowankom szkoły szybowcowej w Ustjanowej. Podobna uroczystość odbędzie się w niedzielę przy obelisku upamiętniającym Stanisława Nahajowskiego, który zlokalizowany jest przy trasach biegowych. W sobotni wieczór organizatorzy zapraszają uczestników i chętnych do Hotelu Arłamów na wieczór kabaretowy.
Biegi główne odbędą się w niedzielę 7 lutego. Organizatorzy przewidują organizowanie mini biegów i zabaw dla rodzin, dzieci i młodzieży z nagrodami przy trasach biegowych.
Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale. Dla zwycięzców biegu głównego przewidziano puchary, medale i dyplomy oraz nagrody pieniężne i rzeczowe. Wyróżnieni zostaną też zwycięzcy w poszczególnych kategoriach i grupach wiekowych. Organizatorzy rozlosują nagrody rzeczowe wśród wszystkich uczestników zawodów. Pula nagród zamyka się kwotą ok. 15 tys. zł.
Informacje organizacyjne:
- następuje zmiana organizacji ruchu na drogach dojazdowych - nie będzie wolno parkować wzdłuż dróg dojazdowych, a parkingi zlokalizowane będą przy drewnianym domu obok tras biegowych.
- dla niezmotoryzowanych, a chcących kibicować czy uczestniczyć w biegu zorganizowano transport autokarowy na trasie: pierwszy przystanek Pizzeria „Orlik” ul. PCK, później obok kościoła przy ul. Gombrowicza, kolejny to Muzeum Młynarstwa i Wsi „Młyn”, Hala Sportowa ZSP 1 i przystanek końcowy kościół w Ustjanowej. Odjazdy na zawody o godz. 9.30 i 10.30 Powrót w drugą stronę o 13.30 i 14.30 Na miejscu zorganizowana będzie mała gastronomia. Stowarzyszenie „Stolica Bieszczad” pomagać będzie we wszystkich sprawach technicznych Biegu Lotników, a także zorganizuje małą gastronomię.
Szczegóły i wiele ważnych informacji można znaleźć pod linkami: http://www.bieglotnikow.pl/ oraz na http://www.pozn.eu/