W Ustrzykach Dolnych odbyły się Mistrzostwa Polski w biegach górskich na krótkim dystansie w stylu anglosaskim. Wystartowało blisko 250 zawodników z 25 klubów. Drużynowo najlepszymi okazali się przełajowcy z Olkusza przed Ustrzykami Dolnymi i Osową Sień.
W ustrzyckim „Parku pod dębami” odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów, juniorów młodszych i młodzików w biegach górskich na krótkim dystansie. Do zawodów zgłoszono blisko 250 zawodników z 27 klubów. Start i metę zlokalizowano w głównej części parku, a trasa przebiegała stokiem Laworty do ul. Zielonej w dół do Parku. Skala trudności to przewyższenia, które wynosiły od ±35m do ±250m, w zależności od kategorii wiekowej zawodników. Zawody były jednocześnie eliminacjami do Pucharu Świata juniorów młodszych i Mistrzostw Europy Juniorów, które odbędą się 2 lipca we włoskim Arco. Walczyli o nie Krzysztof Jilek z ULKS Bystrzyca Kłodzka/Bogdał Team z najlepszym czasem wśród juniorów i Łucja Wiktorowicz Opoczno Sport Team najlepsza w kategorii juniorka młodsza.
Zawody to duży sukces indywidualny i drużynowy MKS „Halicz Ustrzyki Dolne. Dziewczynki i chłopcy w wieku od 10 do 14 lat startujący w barwach „Halicza” zajęli sześć pierwszych miejsc. Zwyciężył Hubert Tomaszek, a Ala Matiasik zdobyła złoty medal. W kategorii chłopców starszych Kamil Zabłocki był drugi, a wśród młodziczek trzecia Sabina Lizis.
Biegi ukończyło 216 zawodników z 27 klubów. W klasyfikacji klubowej zwyciężyli reprezentanci Opoczno Sport Team, którzy wyprzedzili MKS „Halicz” i LLKS Osowa Sień.
- Biegło mi się dzisiaj bardzo dobrze. Trasa była ciężka, jak to w górach, bo taka bardzo różnorodna, ale bardzo mi się podobała – mówiła po zawodach szczęśliwa Klaudia Pawlus reprezentantka LLKS Osowa Sień. - Trener ustalił bym w pierwszej fazie biegu trzymała się czołówki, a dopiero pod koniec trasy miałam przyspieszyć. Tak pobiegłam i wywalczyłam srebrny medal, który jest dla mnie dużym sukcesem. Niewiele zabrakło do złota. Drugie miejsce to duży sukces na zawodach tej rangi – podkreślała.
– Przyjeżdżamy tu już piąty rok z rzędu. Impreza jest zorganizowana profesjonalne. Zawodnicy bardzo dobrze wypowiadają się o trasie, która jest bardzo wymagająca. Niby niepozorna, bo jest to jeden podbieg i jeden zbieg, a przy tym stopień pochylenia jest dosyć imponujący. - mówił Jacek Wojtarek, trener Opoczno Sport Team. - Zawodnicy muszą się wykazać i kondycyjnie i technicznie. Z wyników jestem również bardzo zadowolony Łucja Wiktorowicz zdobyła mistrzostwo Polski po raz trzeci z rzędu. Ważny jest też oczywiście sukces drużynowy Opoczno Sport Team. Wreszcie po trzech latach zajmowania drugiej lokaty dzisiaj mamy złoty medal – cieszył się trener.
- Bardzo wysoko oceniam te mistrzostwa, tak pod względem organizacyjnym jak i sportowym. Gościliśmy zawodników, którzy w swojej kategorii wiekowej stanowią czołówkę krajową wbieganiu górskim. Zawodnicy MKS „Halicz” spisali się bardzo dobrze zajmując najwyższe miejsca w swoich kategoriach wiekowych. To duży sukces „Halicza” – relacjonował Grzegorz Oleksyk trener MKS „Halicz”.
Wyniki zawodów:
Chłopcy - ur. w 2005 i mł. - dystans 0, 6 km - przewyższenie: ±35m |
Dziewczęta - ur. w 2005 i mł. - dystans 0, 6 km - przewyższenie: ±35m |
Chłopcy starsi - ur. 2003-04 - dystans 1,0 km - przewyższenie: ±55m |
Dziewczęta starsze - 2003-04 - dystans 1,0 km - przewyższenie: ±55m |
Młodzicy - ur. w 2001-2002 - dystans 1,5 km - przewyższenie: ±80m |
Młodziczki - ur. w 2001-2002 – dystans 1,5 km - przewyższenie: ±80m |
Juniorzy młodsi - ur. 1999-2000 - dystans 4 km - przewyższenie ±250 m |
Juniorki młodsze - 1999-2000 - dystans 2,5 km - przewyższenie ±150 m |
Juniorzy - ur. 1997-1998 - dystans 4 km - przewyższenie ±250 m |
Juniorki - ur. 1997-1998 - dystans 2,5 km - przewyższenie ±150 m
|
Punktacja klubowa: |
Punktacja województw: |