„Spotkajmy się w pół drogi” – pod takim hasłem, w Fosie przy Zamku Lubomirskich w Rzeszowie 29 czerwca 2019 spotkali się sympatycy festiwalu Rozsypaniec w Dołżycy i Cisnej oraz Folkowisko w Gorajcu. Festyn odbył się po to, by upamiętnić Rafała Potockiego, dziennikarza Polskiego Radio Rzeszów.
Rafał Potocki, zmarły w ubiegłym roku dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów, często podróżował po Bieszczadach, Roztoczu, Puszczy Sandomierskiej. W tych regionach szukał inspiracji do swoich programów o kulturze, ekologii. Wydarzenie zorganizowano by go upamiętnić, powspominać i spotkać się z ludźmi, którzy na Rafała natknęli się na swojej drodze.
Od godziny 12 odbywał się kiermasz rękodzieła artystycznego, na którym można było podziwiać prace m.in. Doroty Zielińskiej, Iwony i Pawła Szmist, Moniki Jasion-Karnasiewicz, Pepe Ceramik.
Na starych deskach powstał deskal z wizerunkiem Rafała namalowany przez Arkadiusza Andrejkowa. Deskal wraz z wystawą fotografii, na której dziennikarz został pokazany podczas pracy w terenie ale i zwykłych, codziennych sytuacjach m.in. wśród ukochanych pszczół, będzie można zobaczyć w lipcu na Folkowisku w Gorajcu, w sierpniu na Rozsypańcu w Dołżycy i Cieszanów Rock Festiwal w Cieszanowie oraz w Muzeum Opowieści w Rozalinie.
Zorganizowany został Turniej Mölkky. To pochodząca z Finlandii gra plenerowa, którą Rafał promował w ubiegłym roku. Zmagania były pełne emocji i zaciętej walki, ale i dobrej zabawy.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z krakowskim poetą Adamem Ziemianinem, który opowiadał o swoich podróżach w Bieszczady, spotkaniach z „Rozsypańcem” oraz okolicznościach powstania kultowych tekstów m.in. „Bieszczadzkich Aniołów” oraz „Czarnego Blues’a o czwartej nad ranem”.
Rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Dziennikarzy im. Rafała Potockiego „Na szlaku”. Wyróżnienie otrzymała Julia Trojanowska - uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, za materiał dźwiękowy o historii Żydów w Rzeszowie. Konkurs był skierowany do najstarszych uczniów szkół podstawowych, III klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Chodziło o zainteresowanie młodych ludzi sztuką dziennikarską oraz bogatymi w historię i ciekawych ludzi miejscami w województwie podkarpackim, ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczad, Roztocza, Puszczy Sandomierskiej i Rzeszowa.
Wieczorem, w muzyczną podróż wyruszyliśmy ze Sviatyjem, Kubą Blokeszem, zespołami Żmije oraz Joryj Kłoc. Artyści wspólnie zaśpiewali piosenkę „A my tutaj”, która w bardzo emocjonalny sposób oddała klimat wydarzenia.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia: Urzędowi Miasta Rzeszów i Panu Prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi, Polskiemu Radiu Rzeszów i Prezesowi Przemysławowi Tejkowskiemu, Estradzie Rzeszowskiej, Hotelowi Grand i Bristol, Restauracji Patio i Folk.
Patroni medialnym wydarzenia to Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, Kurier Rzeszowski, Nowiny, Nowiny24, PROT.
FOT. ORGANIZATORZY