W ostatnią sobotę sierpnia, w Polanie odbyły się dożynki wiejskie. Organizacja tego tradycyjnego święta, związanego z polską wsią, w tym roku przypadła mieszkańcom Polany Górnej.
Do organizatorów tego wspólnego świętowania należy, jak co roku, zamówienie Mszy św. w intencji wszystkich rolników, wykonanie wieńca dożynkowego, przygotowanie poczęstunku dla mieszkańców i gości oraz organizacja zabawy tanecznej wraz z prowadzeniem bufetu. Wszystkie elementy tego lokalnego święta zostały zrealizowane, pomimo niewielkich niedociągnięć, co przy tak dużym przedsięwzięciu zdarzyć się może.
Po uroczystej Mszy Św. odprawionej przez ks. proboszcza Marka Ruska oraz uświetnionej pięknym śpiewem Chóru Parafialnego, wszyscy zgromadzeni przeszli do świetlicy wiejski: na wspólny poczęstunek. A było czym się częstować: gołąbki z cebulową omastą, zupa kremowa cukiniowa z goszkiem ptysiowym, zawijane tortille, bliny z sosem malinowym czy czosnkowym, ciasta, kawa i herbata. Przed wspólnym biesiadowaniem, tegoroczni starostowie dożynek, Bożena Wiercińska i Ryszard Hermanowicz, przywitali mieszkańców Polany oraz gości, szczególnie podkreślając obecność Małgorzaty Bartnik sekretarz Urzędu Gminy Czarna. Miłym akcentem wspólnego ucztowania byli nasi strażacy a konkretnie drużyna żeńska OSP Polana. Tego dnia w Czarnej odbywały się powiatowe zawody strażackie, na których wyżej wspomniana drużyna zajęła I miejsce, wygrywając robot kuchenny. Angela Hermanowicz, szefowa zwycięskiej drużyny, przekazała nagrodę dla świetlicy, co wzbogaciło jej zaplecze kuchenne. Brawo OSP Polana - dziękujemy!
Ostatnim punktem dożynek była oczywiście zabawa taneczna, która zgromadziła stałych sympatyków tańca towarzyskiego, do którego przygrywał nasz rodzimy muzyk Janusz Krakowski.
Wszystkim organizatorom – mieszkańcom Polany Górnej – dziękujemy za tak udane Dożynki Wiejskie, a za rok zapraszamy do działania mieszkańców Polany Dolnej.
fot. Hanna Myślińska