Aby skorzystać z bonu, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. - ZUS przekaże bon za pomocą SMS na wskazany numer telefonu lub drogą e-mailową - informuje Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
15 lipca Sejm przyjął ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przypadła rola utworzenia, dostosowania i utrzymania infrastruktury informatycznej stojącej za Polskim Bonem Turystycznym.
- Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwać osobom pobierającym świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500+. Bon turystyczny wynosi 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowo 500 zł na dziecko niepełnosprawne - wyjaśnia prezes ZUS.
Za pomocą bonu Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.
Prawo do bonu będzie ustalać Polska Organizacja Turystyczna za pomocą systemu udostępnionego mu przez ZUS oraz na podstawie informacji z bazy danych MRPiPS m.in. dotyczących programu Rodzina 500+.
- Informacje na temat bonu będzie można uzyskać na specjalnie tworzonej do tego celu infolinii a także w placówkach ZUS, które udzielą wsparcia w zakresie uzyskania dostępu do PUE - zaznacza prezes Uścińska.
- Bon turystyczny będzie dostępny wyłącznie w postaci elektronicznej. Aby z niego skorzystać, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. ZUS przekaże bon za pomocą SMS na wskazany numer telefonu lub drogą e-mailową. Również płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą dokonywane za pomocą PUE - dodaje.
Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym minister rozwoju ogłosi od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym oraz od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia.
Na co mozna wykorzystać bon?
Ustawa przyznaje państwowy dodatek na wakacje dla każdego dziecka, który można wykorzystać aż do marca 2022 r. Bonem będzie można płacić wielokrotnie – czyli nie trzeba będzie wydać całości środków za jednym zamachem. Środki zaś na nim zgromadzone trzeba wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Co ważne, bon nie podlega wymianie ani na gotówkę, ani na jakikolwiek inny środek płatniczy. Jednocześnie nie będzie obłożony podatkiem dochodowym.
Na co będzie można przeznaczyć te fundusze? Z ustawy wynika, że bon może zostać wykorzystany na "usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne". Może to być wynajem domku, miejsca na przyczepę kempingową czy pola namiotowego. Nawet rolnicy wynajmujący część pola rolnego (pod namioty) mogą przyjąć bon.
Bon będzie można wykorzystać w blisko 100 tys. punktów w Polsce. Firma turystyczna, która chce przyjmować płatności bonem, będzie musiała się zarejestrować w systemie prowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną.