Do podkarpackiego ZUS-u wpłynęły pierwsze wnioski o dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca, w następstwie COVID-19, straciły pracę. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia i można go złożyć tylko elektronicznie.
W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 roku, w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.
O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.
- Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim. - Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.
Świadczenie przysługuje również bezrobotnym, już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.
Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia. - Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS czyli wniosek EDS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE – dodaje rzecznik.
W województwie Podkarpackim już złożono pierwsze wnioski o dodatek przez PUE ZUS. Wczoraj wpłynęło ich 251 - oddział ZUS w Rzeszowie – 191, w Jaśle – 60.
Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Więcej informacji o dodatku znaleźć można na stronie internetowej ZUS.