Ustrzyki Dolne
piątek, 7 maja 2021

Zbiórka krwi w ustrzyckiej komendzie. Ty też możesz pomóc

Zbiórka krwi w ustrzyckiej komendzie. Ty też możesz pomóc <br/>fot. KPP Ustrzyki Dolne
fot. KPP Ustrzyki Dolne

Ponad 16 litrów krwi udało się zebrać podczas zbiórki w ustrzyckiej komendzie policji. Krew ratuje życie, a nie da się jej wyprodukować, dlatego tak ważni są dawcy.

Honorowa zbiórka krwi zorganizowana została 5 maja na terenie Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych. W przedsięwzięcie włączyli się policjanci z ustrzyckiej i leskiej komendy, a także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ustrzykach Dolnych, pracownicy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne i Nadleśnictwa Lutowiska, strażacy KP PSP w Ustrzykach Dolnych, żołnierze WOT oraz funkcjonariusze Straży Granicznej w Krościenku. - Wśród funkcjonariuszy jest wielu takich, którzy regularnie oddają krew, aby pomóc potrzebującym. Tym razem nie zabrakło również i takich, którzy po raz pierwszy podzielili się cząstką siebie. Gest ten ma szczególne znaczenie dla zdrowia innych właśnie teraz, w czasie pandemii - podkreśla Aleksandra Wołoszyn - Kociuba, rzeczniczka ustrzyckiej policji. 

Jak relacjonuje, do akcji honorowego oddawania krwi zgłosiło się 41 osób. Po badaniach kwalifikacyjnych, krew mogło oddać 37. Łącznie zebrano ponad 16 litrów, tego niezwykle cennego płynu. 

Kto może oddać krew? 

Krew może oddać każda zdrowa, dorosła osoba. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 mililitrów krwi. To bezpieczna ilość, która nie powoduje uszczerbku na zdrowiu u dawcy. 

Przed oddaniem krwi trzeba wypełnić formularz, później kierowani jesteśmy na badanie poziomu hemoglobiny we krwi. Jeśli jest odpowiedni, kierowani jesteśmy do lekarza, który sprawdza ciśnienie i ogólny stan zdrowia. Jeśli wszystko jest w porządku, kierowani jesteśmy do oddania krwi. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. 

Sam zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Krew regeneruje się w kilka godzin. Trzeba tylko pamiętać, aby przed oddaniem zjeść śniadanie, a przez resztę dnia pić dużo płynów i nie forsować organizmu.

Dzielenie się krwią jest honorowe, co oznacza, że dawca nie dostaje za nią pieniędzy. Osoba, która przyjechała oddać krew autobusem, może liczyć na zwrot pieniędzy za bilet. Dodatkowo każdy dostaje przekąskę energetyczną w postaci dziewięciu czekolad. Po oddaniu przysługuje dzień wolnego, więc jeśli jest taka potrzeba, pielęgniarka wypisze zaświadczenie

Przy oddaniu krwi należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. 

 
autor: RED