Ustrzyki Dolne
czwartek, 26 lipca 2018

Zaćmienie Księżyca 2018 i Wielka opozycja Marsa

Zaćmienie Księżyca 2018 i Wielka opozycja Marsa<br/>fot. kopernik.pl
fot. kopernik.pl

Już jutro wieczorem (piątek 27 lipca) będziemy mieli okazję obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, jakie można obserwować gołym okiem, a tegoroczne jest najdłuższe w XXI wieku.

Jak informuje Centrum Nauk Kopernik - „tegoroczne zaćmienie Księżyca będzie wyjątkowo spektakularne. Jego data zbiega się z momentem, kiedy Księżyc jest najdalej Ziemi na swojej orbicie, czyli w tzw. apogeum. W związku z tym zjawisko będzie trwało naprawdę długo! Rozpocznie się w okolicach godziny 21.30 i w fazie całkowitej potrwa aż godzinę i 43 minuty. Takie zjawisko nie będzie widoczne z Polski przez najbliższych 100 lat.”

Jak podaje portal Astronomia24.com, wschód Księżyca dla terenu Polski nastąpi pomiędzy 20:11 dla miast leżących na wschodzie a 20:46 dla miast na zachodzie naszego kraju. Maksymalna faza zaćmienia całkowitego nastąpi około godziny 22:20. Według portalu, w Rzeszowie, który leży najbliżej Bieszczad, całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się ok. godz. 20:11.

Księżyc w trakcie zaćmienia często nazywany jest krwawym. Jest tak dlatego, że w trakcie tego zjawiska promienie słoneczne przechodzą przez warstwy naszej atmosfery i oświetlają jego powierzchnie brunatno-czerwonym odcieniem. To zjawisko najłatwiej to uchwycić na początku maksymalnej fazy zaćmienia - czyli gdy natężenie światła padającego na powierzchnie naszego satelity maleje.

Tego samego dnia dojdzie również do pierwszej od 15 lat Wielkiej opozycji Marsa. Astronomowie podkreślają, że jest czymś wyjątkowym i szczególnym to, że będzie mieć ona miejsce dokładnie tego samego dnia, całkowite zaćmienie Księżyca.

„Zjawiskiem opozycji określa się moment, gdy dany obiekt znajduje się najbliżej Ziemi w danym roku i jednocześnie usytuowany jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Moment największego zbliżenia danego obiektu do Ziemi powoduje, że w tym czasie panują najlepsze warunki do jego obserwacji. Wskazać wypada, że w przypadku Czerwonej Planety ma to miejsce średnio co dwa lata, do wielkiej opozycji dochodzi z kolei co 15-17 lat.
Dlaczego zbliżająca się opozycja będzie wyjątkowa? Spieszymy z odpowiedzią!
Po pierwsze 27.07.2018 r. Mars podczas opozycji zbliży się do Ziemi na odległość 57,7 mln km. Dla porównania podczas aphelium (największe oddalenie) planeta oddala się od Ziemi za sprawą wysoce ekscentrycznej obity na odległość około 101 mln km. Z kolei średnia odległość dzieląca Marsa od Ziemi to 78 mln km. Po drugie jego maksymalna jasność wyniesie -2,8 mag. Czerwona planeta stanie się jaśniejsza nawet od Jowisza podczas opozycji! Warto również zaznaczyć, że Mars znajdzie się stosunkowo blisko Księżyca, co powoduje, że na nocnym niebie obejrzymy jednocześnie koniunkcję tych obiektów” - czytamy na Astronomia24.com

Trzymamy więc kciuki za dobrą pogodę i życzymy pięknych widoków!

więcej na Astronomia24.com

 

 

autor: oprac.paba
źródło: Centrum Nauk Kopernik/ Astronomia24.com