Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. E. Wanieka, choć zakorzeniona w historii, rozwija swoje możliwości i wzbogaca ofertę dla czytelników. 24 października zostało oficjalnie otwarte Bieszczadzkie Multimedialne Centrum Edukacji Regionalnej. W jego skład wchodzi m.in. Pracownia Digitalizacji, dzięki której będzie możliwość archiwizowania w formie elektronicznej materiałów bibliotecznych, w tym czasopism regionalnych i dokumentów.
BMCER zostało uroczyście otwarte przez Michała Wnuka, zastępcę burmistrza Ustrzyk Dolnych, w obecności Wojciecha Domiszewskiego, dyrektora PiMBP, i pracowników.
W ramach projektu wyremontowano dwa pomieszczenia, które zostały odgrzybione i odmalowane. W jednym mieści się Bieszczadzkie Multimedialne Centrum Edukacji Regionalnej, a w drugim Pracownia Digitalizacji. Pomieszczenia zostały wyposażone w meble, zakupiono m.in. skaner dziełowy do formatu a2 i sprzęt komputerowy.
Integralną częścią realizowanego projektu jest spełnienie wymagających kryteriów Certyfikatu Biblioteka+ m.in. w obszarach dotyczących lokalu i wyposażenia, infrastruktury teleinformatycznej, systemów bibliotecznych i kontekstu społecznego.
- Otwarcie Bieszczadzkiego Multimedialnego Centrum Edukacji Regionalnej wpisuje się świetnie w tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek, które brzmiało #biblioteka – oznajmił dyrektor Wojciech Domiszewski. - Bo w tym wyraża się nie tylko coraz bardziej różnorodna działalność biblioteki, ale też otwarcie się na nowe wyzwania w postaci nowych usług, szczególnie w zakresie dostępności do informacji.
BMCER powstało w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Zadanie wykonywane w ramach projektu nosi nazwę: „Remont pomieszczenia oraz zakup potrzebnych urządzeń i wyposażenia dla powstania Bieszczadzkiego Multimedialnego Centrum Edukacji Regionalnej, stworzenia pracowni digitalizacyjnej oraz digitalizacji dzienników regionalnych”.
Fot. PiMBPA