Bartosz Romowicz i Adam Snarski - znane są dwa pierwsze nazwiska osób, które w nadchodzących wyborach samorządowych będą kandydować na stanowiska Burmistrza Ustrzyk Dolnych oraz Burmistrza Leska.
Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października. Kampania wyborcza oficjalnie ruszyła po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego o dacie wyborów samorządowych. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października 2018, a druga - 4 listopada 2018. Władze samorządowe wybierzemy w tym roku na pięcioletnią kadencję - o rok dłuższe niż dotychczas.
Do 17 września poznamy wszystkich kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw. Do 26 września muszą być znane nazwiska wszystkich kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.
Redakcja Gazety Bieszczadzkiej pytania dotyczące Wyborów Samorządowych 2018 oraz kandydatów na stanowiska wójtów i burmistrzów w powiatach bieszczadzkim i leskim rozesłała do wszystkich partii, stowarzyszeń i ugrupowań politycznych w regionie. Obecnie czekamy na odpowiedzi, które będziemy systematycznie publikować na www.bieszczadzka24.pl
Teraz przedstawiamy naszym Czytelnikom pierwszych kandydatów na stanowiska Burmistrzów w Ustrzykach Dolnych i Lesku.
Bartosz Romowicz Burmistrz Ustrzyk Dolnych - Komitet Wyborczy Wyborców Aktywni dla Bieszczad
Swoją kandydaturę na stanowisko Burmistrza Ustrzyk Dolnych jako pierwszy potwierdził obecny Burmistrz Bartosz Romowicz. „W ubiegłym tygodniu zostały ogłoszone wybory samorządowe. Odbędą się 21 października. W związku z tym chciałbym poinformować, że będę w nich ubiegał się o reelekcję, reprezentując Komitet Wyborczy Wyborców Aktywni dla Bieszczad. W najbliższym czasie zaprezentuję kandydatów, z którymi chcemy nadal zmieniać nasze miasto i gminę Ustrzyki Dolne. Są wśród nas zarówno doświadczeni samorządowcy, jak i osoby, które po raz pierwszy będą ubiegać się o mandat radnego.
Miasto i gmina Ustrzyki Dolne to jej mieszkańcy. To dla nich pracuje Burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych. Te dwa organy powinny realizować faktyczne potrzeby mieszkańców, dlatego chcemy z Państwem tworzyć program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Aktywni dla Bieszczad.
Zachęcamy do przesyłania nam swoich propozycji zadań, które powinny Państwa zdaniem znaleźć się w naszym programie wyborczym.” – napisał na swoim profilu Facebookowym Bartosz Romowicz.
Adam Snarski aktywista miejski z Leska - Komitet Wyborczy Wyborców Adama Snarskiego
„Urząd Burmistrza nie jest dla mnie celem samym w sobie. Dla mnie, najważniejsza jest praca z mieszkańcami i dla mieszkańców, by nieustannie podnosić jakość życia w naszej Gminie. Zdecydowałem się kandydować, bo tylko w ten sposób, my jako mieszkańcy, będziemy mieli realny wpływ na to co dzieje się z naszym miastem i sołectwami. Kandyduję z mieszkańcami i potrzebuję Waszego wsparcia - by stworzyć Gminę otwartą, przyjazną, przejrzystą i bez układów.” – informuje na swoim profilu Facebookowym Adam Snarski – kandydat na stanowisko Burmistrza Gminy Lesko. – „Przedstawiam hasło przewodnie dla kampanii oraz najbliższej kadencji: „PRZYSZŁOŚĆ POKOLEŃ”.
Moją konkretną wizją jest Gmina, która potrafi skutecznie zatrzymać u siebie młodych. Połączyć ich zapał i energię z doświadczeniem oraz mądrością życiową naszych seniorów. Gmina oparta na radach i wskazówkach szerokich grup społecznych mieszkańców - przedsiębiorców, kół gospodyń wiejskich, klubów zainteresowań, stowarzyszeń, osób niepełnosprawnych, nauczycieli, inwestorów oraz turystów. Dzisiaj przedstawiam Państwu program, bo dla mnie, najważniejsza jest dyskusja o tym co pilnie powinniśmy zrobić w Gminie. Nie chcę niczego narzucać, chcę rozmawiać i dyskutować. Program powinien być nasz, aby każdy mieszkaniec mógł razem ze mną tworzyć miejsce, w którym chce żyć na co dzień.”
Skrócona wersja programu, z najważniejszymi założeniami:
LEPSZA PRACA - wdrożenie programu „Leski Przedsiębiorca” - punkt fachowej, bezpłatnej pomocy oferujący szkolenia dla młodych przedsiębiorców, ulgi i zniżki w czynszach pod wynajmem lokalu na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, wdrożenie programu „Biznes za złotówkę” nowopowstające przedsiębiorstwa w Gminie Lesko, zatrudniające określoną liczbę pracowników z Gminy Lesko w pierwszym roku będą płacić 1 zł za m kw. wynajmowanego lokalu komunalnego
ZATRZYMAĆ MŁODYCH W GMINIE - na działania składają się również opisane w punkcie „LEPSZA PRACA”, ponadto: płatne praktyki i staże w urzędzie Miasta i Gminy oraz w instytucjach podległych - możliwość zatrudnienia, budowa OSIEDLA MŁODYCH - zainteresowani otrzymują mieszkanie, opłacają miesięczną ratę, a po określonej liczbie lat mieszkanie przechodzi na ich własność, wdrożenie programu „Działka na Start” (…)
SENIOR NA MIARĘ ZŁOTA: inicjatywy senioralne, aktywizujące, łączące pokolenia i historię, zaangażowanie w życie społeczno - kulturalne m.in. seniorów, wsparcie klubów oraz już istniejących form i projektów, granty na działania senioralne, gminna oraz Ogólnopolska Karta Seniora, utworzenie Rady Seniorów, Mobilna biblioteka - dla seniorów.
ODPOWIEDZIALNE INWESTYCJE W GMINIE - Rozwój inwestycyjny gminy uzależniony będzie od pozyskanych środków i dofinansowań zewnętrznych: Infrastruktura komunikacji publicznej w Gminie oraz budowa niezależnej komunikacji gminnej. Modernizacja wiat przystankowych z długimi i wygodnymi ławkami na terenie Gminy, bieżąca budowa i modernizację chodników, dróg gminnych, polnych około gminnych i wspólnych, kanalizacji, sieci wodociągowych, oświetlenia drogowego, modernizacja leskiej oczyszczalni ścieków, Intensywna budowa parkingów w Gminie, stworzenie Miejskiego Parku Pokoleń oraz zagospodarowanie linii brzegowej Sanu, terenów wokół Kamienia Leskiego i Leskich Źródełek: naturalne bulwary, doliny, strefy rekreacyjne, strefy wypoczynkowe z miejscami plażowymi, strefy książki i e-książki, miejsca na otwartą czytelnię letnią, hamaki i leżaki wypoczynkowe, wykoszone miejsca na pikniki rodzinne, miejsca na ogniska pokoleniowe i integracyjne, miejsce na kino letnie (…)
ULGI, PROGRAMY SPOŁECZNE, PARTYCYPACJA MIESZKAŃCÓW - Program „Wsparcie rodzinom wielodzietnym” - rozszerzenie partnerów Leskiej Karty Dużej Rodziny, Leska Karta Mieszkańca - warunkiem: stały pobyt, zameldowanie w Gminie. Bezpłatne karty będą upoważniały do zniżek w partnerstwie z innymi gminami do muzeów, na koncerty, basen, imprezy płatne, atrakcje dla dzieci podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych. Powołanie Rady Społecznej Mieszkańców składającej się z przedstawicieli środowiska gospodarczego, turystycznego, oświatowego, kulturalnego, przedstawicieli sołectw, przedstawicieli osób niepełnosprawnych, młodzieży, mieszkańców w wieku produkcyjnym, seniorów, kół i klubów zainteresowań, organizacji pozarządowych itd. jako organu doradczego Burmistrzowi oraz Budżet Obywatelski.
PROPOZYCJA DLA SOŁECTW - Aktywna współpraca z sołtysami, Statuty w każdym sołectwie, aktywizacja kół gospodyń wiejskich, ścisła współpraca ze wszystkimi organizacjami w sołectwach, nagrody i wyróżnienia za aktywne sołectwa, sukcesywne zwiększanie środków przekazywanych na rzecz funduszy sołeckich, realizacja programu budowy brakujących świetlic wiejskich w sołectwach, tworzenie marki turystycznej poszczególnych sołectw, i promocji jej, zarówno w trakcie wiodących wydarzeń w Lesku, jak też na terenie danych sołectw.
TURYSTYKA I PROMOCJA GMINY - wspieranie rozwoju gospodarstw agroturystycznych, jako alternatywy, na pozarolnicze dochody na wsi, innowacyjna promocja Gminy i sołectw w oparciu o korzenie tożsamości lokalnej, organizowanie debat z mieszkańcami celem budowy strategii turystycznej gminy z uwzględnieniem zintegrowanych lokalnych produktów turystycznych - wykorzystanie położenia gminy i jej walorów do rozwoju turystyki kwalifikowanej (agroturystyka, wędkarstwo, pszczelarstwo), przyrodniczych i antropogenicznych gminy i miasta, zmiany wizerunku Gminy w oparciu o herb, logotyp i system piktogramów
KULTURA, SPORT I INTEGRACJA MIESZKAŃCÓW - zapoczątkowanie cyklicznego wydarzenia w Gminie – „Piknik Pokoleń”, wspólne z mieszkańcami Śniadanie Wielkanocne, Wspólna Wigilia Miejska, wzbogacona oferta stałych wydarzeń leskich, rozszerzenie działalności Bieszczadzkiego Domu Kultury w sołectwach, stworzenie warunków dla zaistnienia animatorów kultury miejsko-wiejskie (ożywienie istniejących świetlic), wspieranie wszelkich ruchów artystycznych i kulturalnych w całej gminie: wykorzystanie potencjału i zasobów ludzkich - artystów, muzyków, malarzy regionalistów, rękodzielników, aktorów, tancerzy śpiewaków itp. do stworzenia markowego produktu kulturalnego gminy
EDUKACJA, BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE, OCHRONA ZDROWIA I ŚRODOWISKA - zwiększanie zajęć pozalekcyjnych, nowatorskich, zgodnych z oczekiwaniami uczniów, kół zainteresowań, utworzenie szkoły muzycznej, starania o dotację i środki zewnętrzne na wyposażanie w niezbędne materiały przedszkola i szkoły, starania o możliwość utworzenia nowych, atrakcyjnych kierunków klas, uchwalenie gminnego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych i seniorów, dbałość o ochronę środowiska, w tym tworzenie tlenu, chroniąc drzewa i przyrodę.
FINANSE, ŚRODKI UNIJNE I GOSPODARKA - przeprowadzenie audytu finansów Gminy, wprowadzenie budżetu efektów, systematyczne zwiększanie dochodów gminy min. poprzez rozwój infrastruktury turystycznej, pozyskiwanie nowych inwestorów, tworzenie przyjaznych warunków dla przedsiębiorstw, renegocjowanie długu miasta z instytucjami finansowymi (bankami), racjonalizacja oraz analiza/renegocjacja wszystkich kontraktów miejskich w celu ograniczenia rozchodów i wygenerowania dodatkowych przychodów, aktywne pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej oraz innych środków zewnętrznych, szeroka współpraca z istniejącymi fundacjami, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi celem pozyskiwania dodatkowych funduszy zewnętrznych, oszczędności w budżecie: zmniejszenie diet radnych, wynagrodzenia burmistrza, oszczędności w spółkach gminy: zmniejszenie wynagrodzeń prezesów, wsparcie dla rolników (szkolenie, doradztwo).
OTWARTY I PRZYJAZNY URZĄD - otwarty urząd na pomysły, inicjatywy i działania różnych grup społecznych, godziny pracy urzędu dopasowane do potrzeb mieszkańców, organizacja cyklicznych, otwartych spotkań Burmistrza i Radnych z mieszkańcami, prowadzenie polityki zgody ponadpartyjnej, bez podziałów. Zaproponuję Radnym przyjęcie Kodeksu Etyki Radnych Miasta i Gminy Lesko, otwarte dla wszystkich nabory na stanowiska urzędnicze, utworzenie stanowiska pełnomocnika społecznego do spraw młodych, przedsiębiorców i seniorów, prowadzenie mądrej polityki zarządzania zasobami ludzkimi. Tworzenie ważnych dla rozwoju Gminy stanowisk dokonane zostanie na zasadzie audytu wewnętrznego, reorganizacji, a nie nadmiernego rozrostu biurokracji urzędu, przejrzysty Biuletyn Informacji Publicznej.
Cały program dostępny jest na www.adamsnarski.pl w zakładce: Lesko Wybory 2018.