Ustrzyki Dolne
czwartek, 1 czerwca 2017

Wojtkowa. Wiesław Procyk odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wojtkowa. Wiesław Procyk odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.<br/>fot. rzeszow.ipn.gov.pl
fot. rzeszow.ipn.gov.pl

Wiesław Procyk został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności przez prezesa IPN Jarosława Szarka. Uroczystość odbyła się 29 maja w Wojtkowej.

W Wojtkowej, w domu Pana Wiesława Procyka, członka NSZZ „Solidarność”, odbyła się ceremonia wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności.

Krzyż ten nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został  ustanowiony przez parlament równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, to szczególne odznaczenie wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W ceremonii uczestniczyli: dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN Dariusz Byszuk, rodzina oraz koledzy, działacze NSZZ „Solidarność”, emisariusze podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

Wiesław Procyk

Od 29 grudnia 1980 r. do 20 lutego 1981 r. brał udział w strajkach chłopskich w Urzędzie Gminy w Ustrzykach Dolnych, a następnie w siedzibie byłej WRZZ w Rzeszowie. Wchodził w skład Komitetu Strajkowego w Ustrzykach Dolnych oraz był jednym z sygnatariuszy porozumień ustrzyckich. Podczas stanu wojennego przechowywał dokumentację strajkową i inne dokumenty NSZZ RI „Solidarność” Regionu Bieszczadów; w latach 1983-1989 był aktywnym członkiem Bieszczadzkiego Komitetu Oporu Rolników, wchodzącego w skład Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników (OKOR); w latach 1982-1985 udostępniał środki transportu i papier oraz brał udział w druku pism: „Bieszczadnik”, „Przedświt” oraz „Solidarność Rolników” w konspiracyjnej drukarni OKOR w Zatwarnicy. Uczestniczył również w  spotkaniach Duszpasterstwa Rolników w Krasiczynie oraz w obchodach rocznicowych podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich w Rzeszowie.

 

 

autor: IPN Rzeszów
źródło: rzeszow.ipn.gov.pl