Wykorzystanie Strwiąża pod względem turystycznym, inwestycje oraz wsparcie szeroko rozumianej gospodarki wodnej były tematem spotkania przedstawicieli Wód Polskich i bieszczadzkich samorządowców. Ustalono też, że w ramach Partnerstwa Wodnego prowadzone będą działania w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy.
W dniu 4 czerwca z inicjatywy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP), odbyły się dwa spotkania w terenie pracowników Wód Polskich z przedstawicielami władz samorządowych. W trakcie wizyty przyjrzano się obiektom piętrzącym, zlokalizowanym na terenie działania Nadzoru Wodnego w Ustrzykach Dolnych oraz Nadzoru Wodnego w Lesku.
W spotkaniach uczestniczyli burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz, starosta bieszczadzki Marek Andruch wraz z zastępcą, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Lesku, wójtowie gmin Olszanica i Solina oraz burmistrz Leska Adam Snarski. Z ramienia Wód Polskich w spotkaniu wzięła udział dyrekcja Zarządu Zlewni w Przemyślu - dyrektor Małgorzata Ossowska oraz zastępca Bogusława Osiadacz wraz z pracownikami i kierownikami Nadzoru Wodnego w Lesku i Ustrzykach Dolnych.
Przedstawiciele Wód Polskich zaprezentowali działania podejmowane przez ich urząd w zakresie wdrożenia i realizacji ogólnopolskiego Programu Kształtowania Zasobów Wodnych. W ciągu najbliższych trzech lat Wody Polskie zrealizują 645 inwestycji z zakresu retencji korytowej w całym kraju w ramach programu „Retencja korytowa”, umożliwiającego kształtowanie zasobów wodnych na terenach rolniczych. W roku 2020 Wody Polskie planują wykonać pracę na łączną kwotę 60 mln zł.
- W trakcie wizyty w terenie rozmawialiśmy m.in. o możliwości wykorzystania Strwiąża pod względem turystycznym – informuje Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. - Ustaliliśmy harmonogram działań na najbliższe miesiące w wielu tematach. PGW Wody Polskie włączą się również w naszą społeczną akcję sprzątania Strwiąża.
Omówiono również problemy jakie napotykają jednostki samorządowe w zakresie szeroko rozumianej gospodarki wodnej. Zwrócono także uwagę na możliwość uczestnictwa w programach realizowanych m.in. przez NFOŚiGW i Ministerstwo Klimatu wspomagających małą retencję na terenach miejskich i wiejskich, w ramach których władze samorządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie.
Przedstawiciele jednostek samorządowych podkreślają, że spotkanie jest optymistycznym początkiem Partnerstwa Wodnego w ramach prowadzonych działań w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy.
Fot. Archiwum PGW WP