Ustrzyki Dolne
środa, 11 maja 2016

Własna elektrownia w domu, czemu nie…

Własna elektrownia w domu, czemu nie…<br/>fot. budujesz.info.pl
fot. budujesz.info.pl

70 proc. dofinansowania do przydomowych elektrowni słonecznych, kolektorów, nowoczesnych kotłów czy pomp cieplnych jest możliwe do uzyskania z projektu unijnego „Wsparcie energetyki rozproszonej wśród mieszkańców gmin”. Duże zainteresowanie dofinansowaniem spowodowało przesunięcie terminu składania wniosków do 20 maja.

Dotychczas blisko 800 gospodarstw w powiatach bieszczadzkim i leskim zadeklarowało uczestnictwo w projekcie „Wsparcie energetyki rozproszonej wśród mieszkańców gmin”. W kwietniu w gminie Ustrzyki Dolne przeprowadzono szereg spotkań dotyczących projektu finansowanego z pieniędzy unijnych „Wsparcie energetyki rozproszonej wśród mieszkańców gmin”. Spotkania odbyły się m.in. w Ustianowej Górnej, Hoszowie i w Ropience. Podczas nich specjaliści informowali o zasadach działania instalacji odnawialnych źródeł energii, sposobach ich montażu w budynkach i korzyściach z tego płynących.

Pracownicy Urzędu Miejskiego przedstawiali zasady na jakich będzie on funkcjonować w gminie Ustrzyki Dolne. W ramach jego realizacji, mieszkańcy gminy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na indywidualnych budynkach.

W ramach dotacji będzie można sfinansować instalacje fotowoltaiczne tzw. przydomowe elektrownie słoneczne produkujące prąd albo kolektory słoneczne do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniami, które powinny także przynieść konkretne rozwiązania techniczne i finansowe są nowoczesne automatyczne kotły centralnego ogrzewania na biomasę, w których opałem jest brykiet lub pellet. Istnieje możliwość budowy dla celów ogrzewania budynków gruntowych pomp cieplnych.
- Jestem zainteresowany instalacją fotowoltaiczną w moim domu, to dobre rozwiązanie, no i wysokość dotacji jest dobra. Złożę wniosek do gminy – mówił Marek Fundanicz z Ustjanowej Górnej.

Najwięcej wniosków w Ustrzykach!
Urząd Miejski w Ustrzykach informuje, że do 10 maja wpłynęły 244 wnioski. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców Bartosz Romowicz burmistrz Ustrzyk Dolnych, podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków do 20 maja i stworzeniu listy rezerwowej. Kolejnym etapem będzie opracowanie audytów dla wszystkich zgłoszonych gospodarstw. W IV kwartale zostanie złożony wniosek o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. W przypadku powodzenia czyli przyznaniu dla Gminy Ustrzyki Dolne dotacji, realizacja powinna rozpocząć się w 2017r. Dotacja wyniesie 70 proc., a uczestniczący w projekcie będą musieli wnieść wkład własny w wysokości 30 proc. wartości inwestycji.

W projekcie swe uczestnictwo zapowiedzieli również mieszkańcy wielu gmin z powiatów bieszczadzkiego i leskiego, najwięcej wniosków do tej pory złożyli mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne - 244, Leska – 212 i Olszanicy 184.

Niezależność energetyczna gospodarstw domowych wciąż nie jest możliwa, ale prąd dzięki słońcu tak. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala na to, że każdy może stać się samodzielnym producentem prądu. Przekształcanie bezpłatnej energii słonecznej na prąd jest w przypadku zużywania go na potrzeby własne interesującym finansowo rozwiązaniem. Możliwość taką stworzył Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 oś priorytetowa III Czysta energia działanie 3.1 Rozwój odnawialnych źródeł energii.

 

Spotkanie informacyjne w Ustjanowej<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Spotkanie informacyjne w Ustjanowej<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Spotkanie informacyjne w Ustjanowej<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
autor: msm