Ustrzyki Dolne
czwartek, 10 października 2019

Wkrótce wybory do Sejmu i Senatu

Wkrótce wybory do Sejmu i Senatu<br/>fot. wybory.gov.pl
fot. wybory.gov.pl

13 października 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu. Policjanci na terenie całego kraju prowadzić będą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.

Celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

Przed wyborami oraz do czasu ich zakończenia należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.

Funkcjonariusze będą reagować m.in. na:

  •     naruszenie ciszy wyborczej;
  •     uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym;
  •     usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej;
  •     wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej;
  •     uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania;
  •     agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Policja apeluje o porządek i przestrzeganie przepisów przede wszystkich tych związanych z wyborami, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie.

Czy wiesz, że funkcjonuje w naszym kraju prawo o nazwie Kodeks wyborczy?

Przepis ten napisany w formie ustawy reguluje nie tylko kwestie związane z przeprowadzaniem wyborów, ale zawiera także opis zachowań, za które można zostać ukaranym. Za niektóre zachowania opisane w Kodeksie wyborczym może spotkać kara nawet do 100 000 złotych. Przepis wprowadza na przykład kary za agitację w miejscach do tego nie przeznaczonych. Z karą finansową można się spotkać za umieszczanie plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.

Kara może także spotkać za umieszczanie plakatów i haseł wyborczych w taki sposób, że nie można ich usunąć bez powodowania szkód.

Kto w dniu wyborów wyniesie kartę do głosowania poza lokal wyborczy lub taką kartę poza lokalem wyborczym przyjmuje lub posiada, nie będąc do tego uprawnionym naraża się na przestępstwo zagrożone karą nawet do dwóch lat więzienia. Podobna kara spotka osobę, która przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza osobom uprawnionym w ich czynnościach polegających na monitorowaniu lub dokumentowaniu procedur wyborczych.

Pamiętajmy, że wolne wybory są świętem demokracji, a za ich zakłócanie osoby winne mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Warto zapoznać się z innymi przepisami dotyczącymi karalnych zachowań opisanych w Kodeksie wyborczym (Dział IX Przepisy karne).

 

autor: KGP


powiązane artykuły: