Ustrzyki Dolne
niedziela, 1 maja 2016

Wielkanoc Prawosławna (Bocкpеceнїe Хріcтoвo)

Wielkanoc Prawosławna  (Bocкpеceнїe Хріcтoвo)<br/>fot. http://swieta.dubicze.com/
fot. http://swieta.dubicze.com/

Pascha (Zmartwychwstanie Pańskie) to najważniejsze i najbardziej radosne święto wszystkich chrześcijan. Jego data jest ruchoma i wyznacza daty trzech z dwunastu głównych świąt prawosławnych.

 

Бaжaeмo нaшeм брaтям в віpі бoгaто зgoрoвя, cчacтя и мира з оказйи cbят Bелiкoй ночы

Редакця "Газета Бещagзка"

Przez ponad dziesięć wieków chrześcijanie świętowali ten dzień wspólnie, w jednym terminie. W 1582 r. papież Grzegorz XIII wprowadza reformę kalendarza. W jej wyniku świat chrześcijański zaczyna się dzielić i świętować Paschę w różnych terminach. Między kalendarzami narasta różnica. Daty starego kalendarza (juliańskiego) zaczynają się coraz bardziej spóźniać w stosunku do dat kalendarza gregoriańskiego (państwowego). Obecnie dzieli je 13 dni.

Uroczyste paschalne nabożeństwo zwane Jutrznią paschalną odprawiane jest w nocy, z Wielkiej Soboty na Niedzielę wielkanocną. Po trzykrotnym okrążeniu cerkwi przez duchownych i wiernych, kapłan uderza trzykrotnie krzyżem w drzwi cerkwi - symbolizuje to odwalenie kamienia od grobu zmartwychwstałego Chrystusa. Jutrznia kończy się uroczystym rozesłaniem wiernych i trzykrotnym śpiewem troparionu paschalnego.
W czasie Liturgii Ewangelia - pierwszy rozdział ze świętego Jana - śpiewana jest w wielu językach (najczęściej w greckim, cerkiewnosłowiańskim i łacińskim) na znak uniwersalnego i kosmicznego triumfu wiary.
Na zakończenie ma miejsce obrzęd myronowania - namaszczenia wiernych świętym olejem. Po liturgii kapłan święci artos - chleb, przeznaczony do rozdania wiernym.

Wielkanoc Prawosławna  (Bocкpеceнїe Хріcтoвo)<br/>fot. http://swieta.dubicze.com/
fot. http://swieta.dubicze.com/
autor: msm
źródło: http://swieta.dubicze.com/05-01-16-podlasie-cerkiew-pascha-wielkanoc-zmartwychwstanie-panskie.php


powiązane artykuły: