Aktualnie warunki turystyczne w Bieszczadach nie są najlepsze, szlaki są podmokłe, śliskie i błotniste, idąc w góry należy się więc odpowiednio przygotować i zachować szczególną ostrożność.
Wszystkie szlaki w Bieszczadzkim Parku Narodowym są czynne i dostępne dla turystów, ale z powodu ostatnich opadów deszczu miejscami mogą być bardzo śliskie. Do wyprawy w góry trzeba się więc odpowiednio przygotować: przeciwdeszczowa kurtka i buty z podeszwą, która umożliwi nam swobodne poruszanie się, to podstawa. W plecaku warto mieć odzież na zmianę, płaszcz przeciwdeszczowy i termos z gorącą herbatą.
Należy też pamiętać o tym, aby przed wymarszem na szlaki naładować telefon i zainstalować aplikację „Ratunek”, która w razie konieczności wskaże ratownikom naszą lokalizację. Warto też wcześniej dokładnie zaplanować trasę, sprawdzić aktualną prognozę pogody i poinformować bliskich lub znajomych o kierunku naszej wędrówki i orientacyjnej godzinie dotarcia do celu.
Wstęp do Parku jest płatny. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych. Płatność możliwa jest tylko gotówką. Bilet można kupić też na szlaku. Osoby prowadzące sprzedaż są ubrane w kolory parkowe i posiadają identyfikator ze zdjęciem.
Bilet wstępu można również zakupić za pośrednictwem strony www.bdpn.eparki.pl .Należy go okazać obsłudze punktu informacyjno-kasowego przy wejściu na szlak.
Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na parkingach należących do Bieszczadzkiego Parku Narodowego ii parkingach gminnych. Sanitariaty znajdujące się w pobliżu punktów informacyjno-kasowych udostępniane są bezpłatnie. Przy punktach znajdują się również kosze na śmieci.
Idąc na Tarnicę w Wołosatem należy zostawić samochód na parkingu, w wiosce obowiązuje zakaz parkowania, tyczy się on także placu przed punktem informacyjnym. Od dzisiaj czynne jest też pole namiotowe w Bereżkach.
Jak informuje w komunikacie na swojej stronie Bieszczadzka Grupa GOPR, w Bieszczadach praktycznie nie ma zagrożenia lawinowego. - Szczególną ostrożność należy zachować w masywie Wielkiej Rawki, gdzie śnieg został nagromadzony w postaci magazynów przez wcześniej wiejące wiatry - czytamy w komunikacie.
Na zboczach północnych zróżnicowana grubość pokrywy kształtuje się od wysokości około 1100 metrów n.p.m. od 10 do 90 cm. Grzbiety oraz stoki południowe wytopione bez śniegu. Jutro pochmurnie z przejaśnieniami, temperatury w wyższych partiach gór oscylują wokół kilku stopni powyżej zera. Wiej zachodni wiatr, w porywach do 20 km/h.
Komunikaty na temat aktualnych warunków panujących w Bieszczadach można śledzić na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Bieszczadzkiej Grupy GOPR.