Ustrzyki Dolne
wtorek, 14 maja 2024

Wcześniak w żubrzej zagrodzie

Wcześniak w żubrzej zagrodzie

W niedzielę 12 maja w pokazowej zagrodzie żubrów w Mucznem przyszło na świat pierwsze w tym roku żubrzątko. To wyjątkowo wczesne narodziny, bo młode żubry rodzą się zazwyczaj kilka tygodni później - w czerwcu.

 


Matką młodego żubra jest krowa o imieniu Muczna, która w Bieszczady została przywieziona z Francji. Jego ojcem, jest natomiast młody byk Spovid, który do Stuposian został przywieziony z Niemiec.

Opiekunowie żubrów podkreślają, że tak wczesne narodziny to rzadkość. Żubrzyce zazwyczaj nie wycielają się tak szybko, młode na świat przychodzą najczęściej w czerwcu. Tak wczesne narodziny, w zagrodzie zanotowano ostatni raz w 2021 roku.

- Noworodek dość raźno zabrał się do życia, dużo ssie mleka i zaczyna biegać - informuje o stanie zdrowia cielaczka Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany.

Jak przypomina, w ubiegłym roku w zagrodzie przyszły na świat cztery żubrzątka, którym imiona zostały nadane w drodze ogólnopolskiego konkursu. Do księgi rodowodowej zapisano byczka Puerto oraz jałówki Pustynkę, Pułapkę i Pudynę. Imiona bieszczadzkich żubrów urodzonych w niewoli zgodnie z przyjętymi zasadami zaczynają się od liter „Pu”.

Żubry, które rodzą się w zagrodzie, po trwającej minimum kilkanaście miesięcy aklimatyzacji, są wypuszczane na wolność i dołączają do dzikich stad. Opiekunowie żubrów zapewniają, że w tym roku, nie będą to jedyne narodziny w stuposiańskiej zagrodzie. Kolejne żubry na świat powinny przyjść w ciągu kolejnych czerwcowych tygodni.

Odrodzenie populacji
Żubry są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, ważą do 1000 kilogramów. Według ubiegłorocznych szacunków krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w Bieszczadach na wolności żyje około 750 osobników.

Zagroda w Mucznem, jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 roku. W obiekcie znajdują się żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące ze Szwajcarii i Francji. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Obecnie zwierzęta tej linii, dziko żyją wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych miejscach w Polsce, żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Aktualnie w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem przebywa 9 osobników: 5 dorosłych to byk Spovid, krowy Stupna, Muczna, Tjlli i Vaiana oraz zeszłoroczny przychówek: byczek Puerto oraz jałówki: Pustynka, Pułapka i Pudyna.

Jak dojechać?
Pokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany - Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne. Zajmuje powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren na którym żyją żubry porośnięty jest starymi jodłami i świerkami a przez środek przepływa potok dostarczający im wody.

Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe, które zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. W ubiegłym roku zagrodę odwiedziło prawie 190 tys. osób.

Żubry oglądać można codziennie w godzinach 9:00 - 19:00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Istnieje możliwość zwiedzania zagrody z edukatoren dla grup zorganizowanych.

Kontakt:
Nadleśnictwo Stuposiany,  Stuposiany 1a, 38-713 Lutowiska
tel. +48 13 461 00 10
e-mail: stuposiany@krosno.lasy.gov.pl

Zagroda powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce - część południowa” współfinansowanego przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdjęcia: Tomasz Różycki

autor: oprac. paba
źródło: RDLP Krosno