Ostatnie obfite opady śniegu sprawiły, że warunki do uprawiania turystyki pieszej w wyższych partiach gór są trudne. Jak informuje BdPN – szlaki są drożne, ale śnieg miękki, występują zaspy i oblodzenia.
W górach utrzymuje się mocno zróżnicowana, narastająca wraz ze wzrostem wysokości pokrywa śnieżna, której grubość kształtuje się na poziomie 10-100 cm, miejscami do 140 cm. Stoki o wystawie południowej zostały częściowo wytopione i wywiane.
Jak informuje Bieszczadzka Grupa GOPR obowiązuje 1 (niski) stopień zagrożenia lawinowego. „Zagrożenie lawinowe w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego śniegu na starej pokrywie oraz na stromych stokach (w formacjach wklęsłych, lejach, jarach), szczególnie w miejscach odłożenia przez wiejące wiatry sprasowanego śniegu w formie desek śnieżnych. (...) W ciągu najbliższej doby w dolinach temperatury bliskie 0°C, pochmurnie z możliwymi przejaśnieniami. Wieczorem możliwy nasilający się południowy wiatr.”
Utrudnienia w dolinie górnego Sanu
Wszystkie szlaki na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są drożne. Warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne - śnieg jest miękki, zapadający się, miejscami występują zaspy oraz oblodzenia (zalecamy posiadanie raków lub raczków).
Turyści wybierający się na ścieżkę przyrodniczo-historyczną w dolinie górnego Sanu muszę być przygotowani na utrudnienia - dojazd samochodem osobowym możliwy jest jedynie do mostu na potoku Halicz. Parkingi w Bukowcu oraz przy torfowiskach w Tarnawie są nieodśnieżone, natomiast ścieżki nieprzetarte.
BdPN przypomina też, że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody i trzeba być przygotowanym na dodatkowe trudności. W najbliższych dniach zapowiadane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Widoczność może być ograniczona, należy zwracać uwagę na oznakowanie szlaku. Wędrowanie w głębokim śniegu znacznie wydłuża wędrówkę. Przed wyruszeniem na trasę należy sprawdzić prognozę pogody. Aktualne warunki można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej. Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.
Zgodnie z regulaminem na terenie BdPN obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Ze względu na bezpieczeństwo, po szlakach turystycznych nie można zjeżdżać na jabłuszkach. Powoduje to oblodzenie śladu i naraża turystów pieszych na poślizgnięcie i upadek.
W okresie zimowym wstęp do Parku jest nieodpłatny. Odśnieżone są parkingi w Wołosatem, Brzegach Górnych, na Wyżniańskim Wierchu oraz w Ustrzykach Górnych (opłaty zgodnie z cennikiem). Nieodpłatnie udostępnione są toalety przy parkingu w Wołosatem oraz trzy suche toalety alpejskie (Przełęcz Wyżna, Przełęcz Bukowska i Wetlina - Stare Sioło). W związku z koniecznością utrzymania przejezdności drogi dla służb w Wołosatem obowiązuje zakaz parkowania.