W Bieszczadach od kilku dni utrzymuje się II (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki turystyczne są nieprzetarte. GOPR i Bieszczadzki Park Narodowy odradzają wyjście w góry.
Jak informuje na swojej stronie internetowej Bieszczadzka Grupa GOPR w bieszczadzkich dolinach dziś obserwuje się opad deszczu i wzrost temperatury do + 3°C. „Nadal utrzymuje się silny wiatr z kierunku południowego przekraczający 100 km/h. Umiarkowane zagrożenie lawinowe, głównie w miejscach odłożenia większych ilości śniegu przetransportowanego przez wiatr. Powstałe depozyty śniegu przewianego zalegają na starej, zlodowaciałej warstwie lodoszreni. Zagrożenie lawinowe dotyczy szczególnie stoków o wystawie północnej i północno-wschodniej. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez występującą roślinność. Górna warstwa śniegu przewianego, wynosząca ok. 35 cm zalega na twardej lodoszreni. Ogólna pokrywa o dużym, lokalnym zróżnicowaniu. Szlaki turystyczne nie przetarte /zaspy/.”
W Przysłupiu Caryńskim (780 m npm) odnotowano temperaturę 0°C, pokrywa 55 cm, opad mżawki.
- Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach na ogół jednak jest związana dobrze – informują ratownicy GOPR. - Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.
Na szlakach częściowo niekorzystne warunki. „Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.”
Bieszczadzki Park Narodowy, ze względu na gwałtowny wiatr, grubą pokrywę śnieżną, wiatrołomy oraz zły stan dróg zdecydowanie odradza wyjścia w góry w celach turystycznych.
Ostrzeżenie obowiązuje do odwołania.
Komunikat o zagrożeniu lawinowym