Zadwórze, Grąziowa i Lutowska – woda w tych miejscowościach nie nadaje się do spożycia. Dyrektor ustrzyckiego Sanepidu uspokaja – To nie jest zatrucie wody, a zanieczyszczenie, które zdarza się w każdym wodociągu.
Kilka dni temu komunikat o wodzie nienadającej się do spożycia pojawił się w Lutowiskach. - Doszło tam do awarii wodociągu i woda została zanieczyszczona, nie zatruta – mówi stanowczo lek. med. Wiktor Fidor, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych dla powiatów bieszczadzkiego i leskiego. - Po naprawie awarii, zanieczyszczenia wodociągu nie są niczym szczególnym i nie ma tu na nie wpływu np. pogoda. Takie zanieczyszczenia nie zagrażają życiu. Jednak rozporządzenie ministerstwa mówi, że w wodzie nie może znajdować się żadna bakteria, dlatego wydaliśmy komunikat.
Kolejny komunikat o tym, że woda nie nadaje się do spożycia wydał Zarząd MPGK Sp. z o.o. Brzegi Dolne. Tym razem dotyczy on wodociągu w miejscowości Grąziowa w gm. Ustrzyki Dolne.
„Pobrane próbki wody do badań laboratoryjnych przez nasze Przedsiębiorstwo w dniu 25.07.2017 r. potwierdzają zanieczyszczenie wody.
W związku z powyższym informuje się odbiorców wody, aby do czasu uzyskania pozytywnego wyniku badań wody i ogłoszenia komunikatu potwierdzającego przydatność wody do spożycia korzystać z sieci wodociągowej Grąziowa tylko do celów sanitarnych.
Na okres dezynfekcji sieci wodociągowej zostanie podstawiona woda w beczkowozie na skrzyżowaniu drogi za mostem po stronie prawej.” - informuje Zarząd MPGK.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał też ostrzeżenie dla odbiorców wody z wodociągu Zadwórze. „(...) Woda nie nadaje się do spożycia przez ludzi (picia, utrzymywania higieny osobistej, przygotowywania posiłków i napojów, mycia naczyń kuchennych i sztućców). W pobranych próbkach wody dnia 24.07.2017 r. w ramach wewnętrznej kontroli jakości wody w punkcie monitoringowym wodociągu Zadwórze stwierdzono, iż w zakresie parametru mikrobiologicznego Escherichia coli, badana próbka wody nie odpowiada warunkom określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dz.U.2015, poz.1989). Pozostałe parametry mikrobiologiczne w trakcie badania.”
Dyrektor w komunikacie dodaje, że w przypadku wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mieszkańcy Zadwórza niezwłocznie muszą zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Woda z sieci wodociągowej może być wykorzystywana do celów sanitarnych.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dla powiatów bieszczadzkiego i leskiego w Ustrzykach Dolnych na bieżąco prowadzi monitoring jakości wody i o zmianie sytuacji poinformuje odrębnym komunikatem.