W Bieszczadach i Beskidzie Niskim będzie silnie wiało i nastąpi gwałtowny wzrost temperatury. Uważajcie na drogach – roztopy. Dodatkowo, w górach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie dla terenu Bieszczad i Beskidu Niskiego. „Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza od 0°C rano do 12°C w godzinach południowych oraz opady deszczu od 0 mm do 3 mm powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. W pozostałym okresie ważności ostrzeżenia temperatura utrzymywać się będzie w zakresie 4°C do 8°C. ”
Temperatura powietrza na znacznej części obszaru utrzymuje się powyżej 0°C. Prognozowany jest dalszy wzrost temperatury. W ciągu najbliższej doby nastąpi intensywne topnienie pokrywy śnieżnej. Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemu telemetrii i obserwacji systemów detekcji atmosfery. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.
Synoptycy z CBPM wydali również ostrzeżenie o silnym wietrze. „Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 70 km/h do 80 km/h, z porywami do 140 km/h, z południa.” W nocy notowano porywy do 83 km/h w Rzeszowie. Uwagi: Okresami, zwłaszcza w poniedziałek w ciągu dnia, prędkość wiatru słabsza.”
Komunikaty są ważne do 12 grudnia do godz. 12.
W góry lepiej nie chodzić. Szlaki nieprzetarte.
Bieszczadzka Grupa GOPr wydała również komunikat dotyczący sytuacji na szlakach. W górach obowiązuje II – umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jak czytamy na stronie internetowej goprowców, w górach spodziewane są dalsze opady śniegu przy bardzo silnym południowym wietrze.
„Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje głównie w miejscach odłożenia większych mas śniegu przetransportowanego przez wiatr, gdzie powstałe depozyty zalegają na starej, zlodowaciałej warstwie. Zagrożenie lawinowe dotyczy szczególnie stoków o wystawie północnej i północno-wschodniej. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez występującą roślinność.”
Górna warstwa śniegu świeżego i przewianego wynosząca ok. 30 cm zalega na twardej lodoszreni. Ogólna pokrywa o dużej, lokalnej zmienności. Szlaki turystyczne nieprzetarte /zaspy/.
W Przysłupiu Caryńskim (780 m npm) odnotowano temp. -3°C, wiatr umiarkowany z kierunku południowo - wschodniego, całkowita pokrywa śniegu 70 cm /w tym 5 cm za ostatnią dobę/.