Jak poinformowała Bieszczadzka Grupa GOPR, wczoraj na Połoninie Caryńskiej zeszła lawina. Goprowcy proszą o niezbaczanie ze szlaków, a przed wyruszeniem w góry zapoznanie się z komunikatem lawinowym.
„W dniu dzisiejszym (26 lutego przyp. red.) na południowym stoku Połoniny Caryńskiej zeszła sporych rozmiarów lawina. Prosimy turystów oraz narciarzy skiturowych o niezbaczanie ze szlaków, gdyż tym sposobem nieświadomie można znaleźć się w terenie bezpośrednio zagrożonym lawinami. Obecnie w Bieszczadach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.” - poinformowali wczoraj ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR.
Obecnie w Bieszczadach panuje II stopień zagrożenia lawinowego. Jak czytamy na stronie internetowej Bieszczadzkiej Grupy GOPR „Silne ochłodzenie. Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w miejscach uformowania desek śnieżnych ze śniegu odłożonego przez wiejący wiatr oraz uformowanych przez sprasowanie śniegu na stromych stokach nawietrznych. Ze względu na wiatr z różnych kierunków (w ostatnim tygodniu dominuje umiarkowany wiatr z kierunku północnego) desek śnieżnych można się spodziewać na różnych wystawach również południowych. Pokrywa starego śniegu zbudowana z wielu warstw o różnej twardości poprzedzielana warstwami lodu i lodoszreni. Poszczególne warstwy w starej pokrywie są na ogół dobrze ze sobą związane, śnieg z ostatnich opadów został przetransportowany przez wiatr i odłożony w miejscach zawietrznych. Górna warstwa pokrywy zbudowana głównie ze śniegu przewianego, słabiej związana ze starą pokrywą, miejscami utworzyła się na nim warstwa lodoszreni. W miejscach gdzie wiatr odłożył śnieg pokrywa może sięgać 200 cm. Szlaki turystyczne w górnych partiach zawiane.”
Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach na ogół jednak jest związana dobrze. Istnieje jednak prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.
Zalecenia dla ruchu osób: Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.
Aktualny komunikat o zagrożeniu lawinowym w Bieszczadach, można znaleźć na stronie http://www.gopr.pl/lawiny/bieszczady