Dziennikarz Radio Polonii 2000 z Chicago przeprowadził półgodzinny wywiad z burmistrzem Ustrzyk Dolnych Bartoszem Romowiczem. O Ustrzykach zrobiło się głośno dzięki wygranemu Turniejowi Miast organizowanemu przez Onet i Zumi.
Pod koniec roku z Bartoszem Romowiczem skontaktował się dziennikarz Radio Polonii 2000 z Chicago Marek Bober. Jak zaznaczył na początku, do rozmowy skłoniło go zapoznanie się z sondażem internetowym Turnieju Miast z którego wynikało, że Ustrzyki Dolne są najatrakcyjniejszym miastem w Polsce. Dziennikarz potwierdził, że Ustrzyki zna i nie dziwi się tej opinii.
Burmistrz Romowicz wyjaśnił Polonii amerykańskiej zasady głosowania i powiedział, że nie jest zaskoczony wynikami głosowania, bo w przeciągu ostatnich dwóch lat wzrosło zainteresowanie Ustrzykami Dolnymi i naszym regionem. Zaznaczył jednak, że wygrana jest zasługą mieszkańców miasta i gminy oraz ich przyjaciół, którzy wzięli udział w głosowaniu.
W trakcie rozmowy Marek Bober przyznał, że Ustrzyki kojarzą mu się w szczególności z turystyką i z zespołem punkowym KSU. Burmistrz mówił, że KSU to rzeczywiście jeden ze słynniejszych zespołów sceny alternatywnej w Polsce. Przypomniał też amerykańskiej Polonii, że w 2018 r. KSU będzie obchodzić okrągłą rocznicę swojego istnienia i zaprosił na sierpniowe koncerty.
Dziennikarza interesowało też jak się żyje w mieście i gminie, jakie inwestycje są prowadzone i z czego głównie utrzymują się mieszkańcy. Burmistrz mówił, że mieszkańcy mają pomysły na rozwój gminy, a głównym źródłem utrzymania jest turystyka, która u nas się bardzo dobrze rozwija. Opowiadał o inwestycjach jakie zaplanowano na 2017 rok, wymieniając m.in. trwającą już budowę żłobka, kanalizację i modernizację wodociągu.
Dziennikarza interesowało też jak wygląda zatrudnienie w gminie i z czego głównie utrzymują się mieszkańcy. Burmistrz mówił, że Ustrzyki nie mają dużych zakładów pracy, co wynika z uwarunkowań miasta, które nie ma lotniska i autostrad, a otoczone jest krajobrazem chronionym m.in. przez Naturę 2000. Razem z dziennikarzem wspominali Zakład Przemysłu Drzewnego, który kiedyś istniał Ustjanowej, a Bober podkreślał, że swego czasu był to jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie. Burmistrz mówił, że w gminie obecnie tworzą się mniejsze zakłady drzewne, jednak kartą przetargową naszego regionu jest turystyka, a w gminie jest około 3 tys. miejsc noclegowych. Dodał, że obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania inwestorów, którzy chcą tu budować hotele i pensjonaty. Mówił też o rekordowej liczbie turystów jaka podczas ostatnich wakacji odwiedziła gminę oraz promował całe Bieszczady wspominając o m.in. drezynach rowerowych, Bieszczadzkim Parku Narodowym czy zagrodzie żubrów w Mucznem. Zaznaczał, że właściciele pensjonatów i agroturystyk wciąż podnoszą sobie poprzeczkę unowocześniając swoje obiekty. Dodał, że turyści, którzy nas odwiedzają mogą liczyć nie tylko na mnóstwo atrakcji, ale też na zdrowe i ekologiczne produkty. - To są inne Bieszczady, pamiętam jak wyglądały przed wejściem do UE. Teraz to są dwa różne światy, dobre drogi, samoloty z USA do Rzeszowa i do Ustrzyk można dojechać w 2 godz. Na Polonię amerykańską czeka tu wysoki poziom usług, dobre jedzenie i mnóstwo atrakcji zimą i latem. Warto zobaczyć jak się zmieniły Ustrzyki – wyliczał Romowicz i na koniec dodał, że liczy na to, że Polonia zakocha się w Bieszczadach.
- Rozmowa z dziennikarzem Radio Polonii 2000 przebiegała w bardzo rzeczowy i miły sposób. Bardzo się cieszę, że dzięki udziałowi w Turnieju Miast udało nam się przypomnieć amerykańskiej Polonii o Ustrzykach. Dla nas to kolejny, bardzo ważny etap promocji gminy – podsumował wywiad Bartosz Romowicz.
Radio Polonii 2000 ma zasięg około 1,5 miliona słuchaczy. Nadaje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 5 rano do 19 wieczorem. Odbiorcami radio jest nie tylko aglomeracja chicagowska i okolice, bo sygnał dociera do Illinois, Michigan, Wisconsin i Indiany.