Ustrzyki Dolne
środa, 15 czerwca 2016

Ustrzyki Dolne i Sokółka miastami partnerskimi

Ustrzyki Dolne i Sokółka miastami partnerskimi<br/>fot. isokolka.eu
fot. isokolka.eu

Dwie gminy Ustrzyki Dolne i Piwniczna Zdrój podpisały umowy partnerskie z gminą Sokółka na Podlasiu. - Mam nadzieję, że ta Polska wschodnia, która nas łączy, to nie wada, a zaleta – mówił po podpisaniu umowy burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz.

Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Sokółką, Piwniczna Zdrój a Ustrzykami Dolnymi nastąpiło w sobotę 11 czerwca. Porozumienie, oprócz Ewy Kulikowskiej, burmistrz Sokółki podpisywali Bartosz Romowicz burmistrz Ustrzyk Dolnych i Dariusz Rzeźnik w imieniu Zbigniewa Janeczka, burmistrza Piwnicznej Zdroju. Po podpisaniu umowy Bartosz Romowicz przedstawił miasto i gminę Ustrzyki Dolne, prezentując jej położenie w Bieszczadach, walory turystyczne i gospodarcze. – Jako gospodarz Ustrzyk Dolnych cieszę się, że będziemy mieli takiego partnera, jak Sokółka. Mam nadzieję, że ta Polska wschodnia, która nas łączy, to nie wada, a zaleta i wspólnie z Sokółką będziemy realizować przedsięwzięcia finansowane ze środków zewnętrznych, bo to jest główny cel – mówił burmistrz Ustrzyk Dolnych.

- Cieszę się, że mogliśmy podpisać to partnerskie porozumienie. Partnerstwo zależy od ludzi oraz od tego, jak jesteśmy do niego przygotowani. Nie mam żadnych wątpliwości, że kontakty naszych gmin zainicjują wiele cennych inicjatyw. Za wspólny cel stawiamy sobie przede wszystkim pogłębienie i rozwój obustronnej współpracy oraz szacunek i zrozumienie dla swoich tradycji i osiągnięć. Ważny będzie też rozwój kontaktów mieszkańców obu gmin na płaszczyźnie społecznej, oświatowej, kulturowej, sportowej, ochrony środowiska, turystycznej i gospodarczej – mówiła Ewa Kulikowska burmistrz Sokółki specjalnie dla „Gazety” po podpisaniu umowy.

W uroczystym podpisaniu umów partnerskich towarzyszyły delegacje miast partnerskich Sokółki z Orzysza, Rochlitz w Niemczech, Soleczniki na Litwie oraz Iwie na Białorusi.

Do roku 2020 około 720 mln euro z programu „Polska Wschodnia” ma trafić do pięciu województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Podjęcie współpracy partnerskiej Ustrzyk Dolnych z Sokółką to możliwość wspólnych działań obu partnerów leżących na tzw. ścianie wschodniej Polski, w pozyskiwaniu tych pieniędzy. Obydwa miasta łączy nie tylko położenie geograficzne, ale i podobne problemy społeczne i gospodarcze.
Wzorem współpracy Ustrzyk Dolnych ze słowackimi Giraltowcami, z Sokółką podejmowane zostaną wspólne projekty, które mogą okazać się korzystne dla obu miast. Pierwszą imprezą, jaką zapowiedzieli włodarze będzie akcja „Bieszczady na Podlasiu, Podlasie w Bieszczadach”.

W porozumieniu czytamy m.in.:

„Gmina Ustrzyki Dolne oraz Gmina Sokółka w przeświadczeniu, że kontakty i współpraca pomiędzy gminami polskimi zapewniają doskonałe możliwości rozwoju gospodarczego, promocji, wymiany dobrych praktyk oraz doświadczeń pomiędzy obydwiema gminami, pragną ustanowić formalne relacje partnerskie, które zostaną zatwierdzone przez odpowiednie organy władz lokalnych obu gmin. Niniejszy list intencyjny, którego treść  zostanie przyjęta w wyniku dyskusji i wspólnych uzgodnień, ma na celu umacnianie przyjaźni i rozwijanie współpracy pomiędzy Gminą Ustrzyki Dolne i Gminą Sokółka.

Gminy oświadczają, iż wyrażają gotowość do nawiązania współpracy
w zakresie:

- kultury, sportu, turystyki i rekreacji,

- oświaty i wychowania,

- promocji, wspólnych przedsięwzięć z wykorzystaniem środków finansowych z funduszy zewnętrznych,

- ochrony środowiska,

- współpracy zagranicznej,

- gospodarki komunalnej,

- infrastruktury drogowej.

Gminy oświadczają, iż zostanie powołana grupa robocza reprezentująca obydwie strony, której zadaniem będzie identyfikacja obszarów wspólnych działań i wymiany doświadczeń, rozpoznanie możliwości współpracy oraz proponowanie działań w ramach powyższych zagadnień i obszarów.

Współpraca pomiędzy gminami szczegółowo będzie określona w odrębnym porozumieniu.”

Sokółka leży w województwie podlaskim, w pobliżu granicy z Białorusią, na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Liczy blisko 20 tys. mieszkańców. Około 25 km na wschód od miasta znajduje się nieewidencjonowane lądowisko Białousy.
Do tej pory w Sokółce i okolicznych wsiach żyją wnukowie Tatarów, którzy osiedlili się tam po 1609 r. Pod koniec XVII wieku zamieszkali tam także Żydzi. W mieście kwitła sztuka rzemieślnicza, a obok kościoła stała cerkiew i synagoga. W 1862 r. Rosjanie wybudowali tam linię kolejową, biegnącą z Wiednia do Sankt Petersburga. Sokółka ponownie została zagarnięta przez Rosję na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, a następnie okupowali ją Niemcy, którzy utworzyli na tych terenach getto żydowskie.
Miasta partnerskie: Rochlitz z Niemiec, Soleczniki na Litwie, Iwie – Białoruś, a z Polski Orzysz.
W mieście warto zobaczyć neoklasycystyczny kościół św. Antoniego z 1848 r. oraz prawosławną cerkiew św. Aleksandra Newskiego – z pięknym ikonostasem i obrazem „Ostatniej wieczerzy”. W mieście jest muzeum, gdzie utworzono ciekawy dział dotyczący kultury tatarskiej. Sokółka znana jest z hodowli koni, jarmarków, Orientów Sokolskich (festiwali tatarskich) oraz ze szlaku tatarskiego, prowadzącego przez ciekawe zabytki, znajdujące się w okolicznych miejscowościach.

Ustrzyki Dolne i Sokółka miastami partnerskimi<br/>fot. isokolka.eu
fot. isokolka.eu
Ustrzyki Dolne i Sokółka miastami partnerskimi<br/>fot. isokolka.eu
fot. isokolka.eu
Ustrzyki Dolne i Sokółka miastami partnerskimi<br/>fot. isokolka.eu
fot. isokolka.eu
Ustrzyki Dolne i Sokółka miastami partnerskimi<br/>fot. isokolka.eu
fot. isokolka.eu
Ustrzyki Dolne i Sokółka miastami partnerskimi<br/>fot. Dorota Biziuk U.M. Sokółka
fot. Dorota Biziuk U.M. Sokółka
Ustrzyki Dolne i Sokółka miastami partnerskimi<br/>fot. Dorota Biziuk U.M. Sokółka
fot. Dorota Biziuk U.M. Sokółka
Ustrzyki Dolne i Sokółka miastami partnerskimi<br/>fot. Dorota Biziuk U.M. Sokółka
fot. Dorota Biziuk U.M. Sokółka
autor: msm
źródło: http://isokolka.eu; http://sokolka.pl; https://pl.wikipedia.org