Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych kontynuuje prace porządkowe i renowacyjne na gminnych szlakach. Powstały kładki, schodki, poręcze, siedziska, wymieniono stare słupy na nowe oraz kierunkowskazy, a już niebawem pojawią się ławostoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery.
Od wiosny i przez całe wakacje trwały prace na nowych i starych szlakach leżących na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Obecnie trwają jeszcze prace na Małym Królu, przy szlaku żółtym na Gromadzyniu i zielonym od ulicy Strwiążyk. Zakończono natomiast prace na Orliku i Kamiennej Laworcie. - Oczywiście te szlaki wciąż wymagają dodatkowych prac, ale te podstawowe są już skończone. Drobniejsze będziemy kontynuować w miarę naszych możliwości - wyjaśnia Jacek Łeszega, dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych. - Nie ma jednak co ukrywać i cały czas to podkreślam, że te prace powinny zostać wykonane już dobrych kilka lat temu, a my powinniśmy się zajmować już innymi rzeczami. Szlaki turystyczne to podstawa i gmina, która nie ma w swoich zasobach do zaoferowania turystom dobrej infrastruktury na szlakach, nie powinna w ogóle nazywać się „turystyczną” - dodaje stanowczo.
Jakie zmiany czekają na turystów na szlakach? Na Małym Królu, zrobiono m.in. schodki i poręcze, które ułatwiają zejście ze szczytu i podejście na Małego Króla. Podobne prace wykonano na Gromadzyniu, gdzie przygotowano również kładki i siedziska. Na Szlaku Naftowym i na Szlaku Kolonizacji Józefińskiej wszystkie słupy dodatkowo zabezpieczone zostały impregnatem ochronnym.
- Oprócz renowacyjnych prac na szlakach udoskonalamy te, które powstały w 2017 roku. Szlak Naftowy - jak to z ropą drzewiej bywało, jest bardzo ważnym szlakiem dziedzictwa kulturowego w gminie Ustrzyki Dolne. W miejscach gdzie są tablice oraz słupy z kierunkowskazami zostaną ustawione w roku 2019 ławostoły, przygotowane stojaki na rowery, czy też kosze na śmieci. Odpowiednio też zabezpieczamy miejsca dojściowe do tablic informacyjnych jak w przypadku Leszczowatego, gdzie powstała kładka - dodaje dyrektor, który sam posiada uprawnienia znakarza szlaków górskich. - Szlak Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości będziemy rozwijać w dalszym ciągu i mamy plan na Dźwiniacz Dolny (miejsce usytuowania dworu obronnego przyp. red.) oraz kierunek na Krościenko, Liskowate, Jureczkową. Szlak ten dzięki mi. in. oczyszczonym i wyeksponowanym ostatnio „Zębom Smoka” stał się już bardzo popularny wśród turystów.
Obecne prace na szlakach będą trwały do tzw. „wyczerpania się materiału”, a przez zimę w warsztacie zostaną przygotowane kolejne elementy, które na szlakach pojawią się w 2019 roku.
Dyrektor zapewnia, że w przyszłym roku, Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych doprowadzi do całkowitej renowacji wszystkich turystycznych szlaków spacerowych. Zaplanowano również powstanie nowych jak: Szlak Budowli i Pomników Sakralnych czy Ustrzycka Rozeta. - W Ustrzyckiej Rozecie zaczynamy od połączenia Ustrzyk z Hoszowczykiem i Zadwórzem. Wymaga to współpracy z Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne oraz sołectwami. Dużą pomoc otrzymało BCTiP od burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza, która bardzo ułatwia prace tej jednostce w mieście i terenie – dodaje dyrektor BCTiP.
fot. BCTiP