Od przyszłego roku w Ustrzykach Dolnych rusza szkoła muzyczna. Szkoła będzie bezpłatna, a uczniowie będą mieli do wyboru 9 głównych instrumentów. - Chcemy, aby słynęła zarówno z dobrego zaplecza i wyposażenia, ale przede wszystkim z poziomu kształcenia – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.
Burmistrz o swoim pomyśle na utworzenie w Ustrzykach Dolnych szkoły muzycznej mówił już na początku 2019 roku. Po przeprowadzeniu ankiety wśród ewentualnych chętnych okazało się, że ten pomysł cieszy się dużym zainteresowaniem. Przychylnie popatrzyli na niego też ustrzyccy radni, którzy na XXXIII sesji powołali do życia Samorządową Szkołę Muzyczną I stopnia w Ustrzykach Dolnych. Porozumienie w tej sprawie zostało również podpisane z ministrem kultury i wicepremierem Piotrem Glińskim.
- W najbliższym czasie składamy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 1 600 000 złotych na remont i doposażenie szkoły – zapowiada Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. - Naszym celem jest, aby ustrzycka szkoła muzyczna słynęła zarówno z dobrego zaplecza i wyposażenia, ale przede wszystkim z poziomu kształcenia. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli szczycić się kolejnymi ustrzyckich muzykami, tym razem kształconymi w naszej Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia.
Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ustrzykach Dolnych powstanie w budynku byłego Gimnazjum nr 1 i będzie publiczną szkołą artystyczną dającą podstawy wykształcenia muzycznego. Uczniowie będą mieć możliwość nauki gry na 9 instrumentach: skrzypcach, altówce, wiolonczeli, oboju, klarnecie, saksofonie, akordeonie, gitarze i fortepianie. W szkole będzie funkcjonować wypożyczalnia instrumentów muzycznych, biblioteka i fonoteka.
Nauka będzie odbywać się w dwóch cyklach nauczania cztero- i sześcioletnim, poprzedzonych egzaminami, które odbędą się już na wiosnę. Warunkiem rozpoczęcia nauki będzie sprawdzenie uzdolnień muzycznych, predyspozycji do nauki gry na wybranym instrumencie, sprawdzenie pamięci muzycznej i poczucia rytmu, a także możliwości psychofizycznych.
Nauczyciele SSM przygotują dla uczniów nie tylko indywidualne zajęcia nauki gry na instrumentach, a także lekcje teoretyczne w grupie. W zakresie przedmiotów objętych planem nauczania tworzone będą zespoły muzyczne, a uczniowie będą brali udział w konkursach, konsultacjach, przesłuchaniach, festiwalach, przeglądach i koncertach. W ten sposób będą mogli nie tylko sprawdzać zdobyte kompetencje, ale również budować obycie ze sceną.
Naukę w cyklu sześcioletnim będą mogły rozpocząć dzieci w wieku 6-7 lat, nie później jednak niż przed ukończeniem 10 roku życia. Cykl czteroletni przewidziany jest dla dzieci i młodzieży, która chciałaby rozpocząć kształcenie muzyczne w wieku od 8 do 16 roku życia.