Stowarzyszenie Aktywnych Poszukiwaczy Historii „Karpaty” z Czarnej Górnej przeprowadziło akcję poszukiwawczą zabytków ruchomych przy dawnej Strażnicy Niemieckiej w Studennem. Znalezione eksponaty można teraz oglądać w Muzeum Historii Bieszczad.
Akcję zorganizowano w ramach inicjatywy pt. „Strażnica niemiecka w Studennym”. Działania, oprócz poszukiwania eksponatów, obejmowały także prace odsłonięcia i zabezpieczenia fundamentów obiektu. - Na powierzchni około 50 m kw wokół miejsca po strażnicy zostały usunięte krzewy i samosiewy. Kolejnym etapem było ustawienie tablicy informacyjnej na temat obiektu - oraz jej osadzenia i znaczenia w okresie II wojny światowej w Bieszczadach – relacjonuje LeAnn Dudka, prezes Stowarzyszenia.
Na zakończenie inicjatywy zostało przygotowane spotkanie dla wszystkich organizacji działających na terenie gminy Czarna. - W jego trakcie zostały zaprezentowane działania wykonane przez nasze stowarzyszenie, jak również został przedstawiony krótki rys historyczny dotyczący strażnicy – dodaje prezes Stowarzyszenia.
Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć eksponaty znalezione podczas prac w miejscowości Studenne zapraszamy do Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej, gdzie są udostępnione dla zwiedzających.
Głównym parterem inicjatywy jest Nadleśnictwo Lutowiska, natomiast przy organizacji spotkania nieodzowne było wsparcie Gminnego Domu Kultury w Czarnej i Koła Gospodyń Wiejskich „Babiniec Czarna i przyjaciele”.
Inicjatywa jest współfinansowana ze środków przekazanych przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego
FOT. Stowarzyszenie Aktywnych Poszukiwaczy Historii „Karpaty”