Czy ustrzycki szpital stanie się szpitalem „covidowym”? - Plany takie były, ale decyzją wojewody takim szpitalem stał się szpital w Sanoku. Teraz nie ma o tym mowy. My przygotowujemy się na przyjęcie pacjentów z ujemnym wynikiem z innych szpitali – zapewnia Joanna Łysiak, dyrektor SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych.
Od kilku dni w Polsce dziennie potwierdzane jest ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem, a jak informuje Ministerstwo Zdrowia, już niebawem może być ich ponad 20 tys. Sytuacja w szpitalach staje się dramatyczna, a media wciąż podają informacje o braku wolnych łóżek dla osób zarażonych koronawirusem. Jak mówią lekarze - liczba respiratorów nie ma znaczenia, liczy się liczba stanowisk intensywnej terapii i personelu, zdolnych do leczenia, a niestety w wielu placówkach stanowiska intensywnej terapii się skończyły.
Rząd zdecydował więc o przekształcaniu szpitali powiatowych w szpitale tzw. „covidowe”.Obecnie na terenie województwa podkarpackiego oddziały zakaźne funkcjonują w 7 szpitalach w: Dębicy, Jarosławiu, Jaśle, Łańcucie, Mielcu, Przemyślu i w Sanoku. Jedną z takich placówek mógłby się stać też szpital powiatowy w Ustrzykach Dolnych, ale decyzję o tym, czy zostanie przekształcony podejmie wojewoda podkarpacki.
Wolne łóżka są
- Powstanie nowego oddziału zakaźnego, a przekształcenie oddziału bądź szpitala w taki, które zajmie się pacjentami z COVID-19 to dwie zupełnie odrębne kwestie. Oddziałów zakaźnych jest w naszym województwie 7. Ilość łóżek to prawie 700. Zajętych łóżek przez pacjentów z potwierdzonym zarażeniem jest ok. 500 – wylicza Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Rzecznik zapewnia też, że w naszym województwie są obecnie wolne łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem i potrzebujących hospitalizacji. - Nie brakuje ich na chwilę obecną, a o bieżącym ich stanie wie każda z pięciu dyspozytorni medycznych. Ta wiedza ma pomóc zespołowi transportu medycznego wybrać ten szpital, który jest najbliższej i nie ma problemu z dostępnymi łóżkami. Mowa tutaj oczywiście o całej Polsce, może bowiem zdarzyć się sytuacja, gdy pacjent mieszkający przy granicy województwa będzie zawieziony na inny oddział np. do Sandomierza czy Tarnowa – wyjaśnia rzecznik. - Kwestia zaś przekształcania oddziałów czy szpitali do pracy w innym zakresie bądź ewentualna decyzja o budowie nowego szpitala lub przekształceniu budynku nieszpitalnego w pomieszczania dla pacjentów, należy już do pani wojewody. Takie sytuacje mają miejsce – informuje.
Ustrzyki dla osób bez covida?
- W środę (od red. 21 października) dostaliśmy oficjalną informację od wojewody i z dyrekcji szpitala w Sanoku, że będzie on przyjmował tylko i wyłącznie pacjentów z dodatnim wynikiem na koronawirusa, na oddział zakaźny przekształcono tam nawet kardiologię – mówi Joanna Łysiak, dyrektor Szpitala Powiatowego w Ustrzykach Dolnych. - My - w miarę możliwości, mamy zabezpieczyć miejsca dla osób chorych, ale z wynikiem ujemnym.
(Cały tekst w GB nr 20)
Fot. ANDRZEJ GÓRSKI - W ustrzyckim szpitalu nowe izolatki dla osób czekających na wyniki badań na covid, przygotowywane są w kontenerach.